От около малко над 7 600 000 български граждани към 2008 г. над 2/3 живеят в градовете, съобщи на пресконференция шефът на отдел "Демографска статистика" към НСИ доц. Йордан Калчев.
С население над 100 хил. души са седем града в страната, но в 144 места не живее никой.
Близо половината от българското население е разпределено в Югозападния район и в Южния централен район. Най-сериозни демографски проблеми пък статистиката отчита в Северозападния район. Във Видин, Враца,Монтанаи Плевен населението драстично намалява, раждаемостта е най-ниска, а смъртността - най-висока.
63,2% са българите в трудоспособна възраст. С най-висок относителен дял в това отношение са областите София, Смолян, Благоевград, Варна, Бургас, Кърджали - около 65 на сто. Най-ниски са показателите в областите Видин, Монтана, Ловеч, Плевен и Габрово - под 60 на сто.
С най-висок относителен дял на младото население до 16 години са 13 области, като на първо място са Сливен и Търговище.
В сравнение със средното равнище на раждаемостта за страната - 10,2% на 100 000 души и общо 87 712 живородени деца, най-много бебета се раждат в Североизточния и Югоизточния район на страната - 11, 2% на 100 000 души. Най-ниска е раждаемостта в Северозападния район - 8,7 на сто.
В момента софиянци са 1 247 059 души, което е 16,4% от общото население, съобщи още доц. Калчев. Статистиката обаче не отчита ежедневната миграция на хората от близките населени места към столицата, както и тези, които официално не са регистрирани, обясни експертът. Въпреки това той се съмнява, че софиянци вече са над 2 млн.
Данните сочат още, че към края на 2008 г. в четирите града на област София живее 95,4% от населението, а в селата едва 4,6%.
В края на м.г. в столицата на 1000 мъже се падат 1103 жени. Увеличава се показателят средна възраст на населението до 44,4 години, както и населението в трудоспособна възраст.
По отношение на раждаемостта е регистрирано нарастване, като 99,5% от децата са живородени. Остава обаче отрицателен коефициентът на естествения прираст, тъй като в столицата умират годишно над 15 хил. души - повече мъже, отколкото жени. Основната причина за смъртността са болестите на кръвообращението и ракът.
За миналата година са регистрирани 44 столетници на територията на София-област, а сключените бракове за същия период са 5989.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!