О коло 4% от жените в Европейския съюз, родили първото си дете, са на възраст под 20 години, обяви Евростат. „Рекордьори” са България и Румъния, предаде ДПА.
В доклада на статистическата агенция, обхващащ данни от 2015 г., същият дял имат и жените с първо раждане при навършени 40 и повече години. През този период 47 процента от жените, станали майки за пръв път, са били на възраст между 20 и 30 години, а 45 на сто - на възраст от 30 до 40 години.
Търговия с БГ бебета в Гърция, непродадените стават донори
През 2013 г., когато Евростат започва да прави тази статистика, делът на тийнейджърките в ЕС с първо раждане е бил 4,3 на сто, а през 2015 г. - малко под 4 на сто. Делът на жените с първо раждане при навършени 40 и повече години също бележи ръст - от 3,4 през 2013 г. до 3,7 през 2015 г.
Майки под 18 години ще получават детски само в натура
Късното майчинство е полезно за мозъка
Страните с най-висок процент тийнейджърки с първо бебе са Румъния и България. В двете страни повече от едно на десет първи раждания са на жени под 20-годишна възраст. В Италия, Холандия и Словения майките под 20 години с първо раждане са под 2 на сто.
В Евростат отчита нарастваща тенденция сред жените в няколко страни от ЕС да отлагат първото си раждане. В Испания, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург и Португалия повече от половината първи раждания са от жени в групата от 30 до 40 години.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!