Б ългария става домакин на първата Младежка европейска олимпиада по информатика (EJOI) през 2017 г.
Паневропейското състезание ще бъде реализирано от 7 до 13 септември, в партньорство на СРООПН и МОН.
По време на Шестата годишна олимпийска среща под патронажа на президента Росен Плевнелиев, която се провед вчера в Археологическия музей, беше анонсирано и едно от най-важните събития за отборите на България в предстоящата година – основаването на Международна младежка олимпиада по информатика.
По време на официалното събитие беше анонсирано основаването на алумни мрежа от олимпийски състезатели.
По този повод приветствия отправи Дико Михов, носител на златен медал от Международната олимпиада по математика 1984 г., който да даде пример на алумните със своята подкрепа и съпричастност към работата с талантливи ученици в България.
„Националната олимпийска конференция по природни науки и иновации отново събра академични учени, учители, ученици и ръководители, които успяха заедно да обсъдят развитието на подготовката на българските състезатели през последните години и да планират прилагането на успешни методи и практики за постигане на по-високи резултати в състезателната дейност на българските ученици”, обобщи двудневното събитие президентът Росен Плевнелиев, който за втори път е патрон на Националната олимпийска конференция по природни науки и иновации.
Не едно и две българчета във времето станаха герои от олимпиади.
Сред тях е Виктор, който сметна на ум 25 задачи
И още български деца, с които се гордеем след олимпиада в Южна Корея
Людмила Димитрова от Свищов със златен медал
Българчета медалисти от олимпиада по информатика
Повод за гордост: 6 златни медала за България
Нека ви разкажем за Александър Кирилов Даскалов.
Бакалавър е по Математика и Икономика в Университета в Уоруик, Великобритания, а в момента работи в Лондон.
Често обаче се прибира и до България.
“В момента съм в Лондон - твърде грандиозни планове за следващата година нямам, основният акцент е върху пътуването - вече имам билети да посетя Австралия и Япония, надявам се по-интересни места предстоят”.
Основната причина да учи зад граница, по думите му, е предимно свързана с по-разнообразните възможности за развитие.
“Известните университети събират изключителни умове на едно място и създават много благоприятни условия за развитие. Животът в чужбина също така разширява кръгозора на младите хора и студентството е подходящ момент от живота на човек за впускане в подобно начинание. В България като че ли засега няма достатъчно силно изградена връзка между научния и частния сектор, за да се изгради среда, в която икономиката е задвижена от науката и има естествена ниша за реализация на млади, умни и амбициозни хора. Надявам се, че това е до време, и аз самият имам план да се върна в България до 30-годишна възраст”, казва той преди време.
За състезанията казва:
"Освен сблъсък с много различни и разнообразни култури, състезанията ми дадоха безценен опит да мога да си поставям цели и да се боря да ги изпълнявам. Освен това, като всяка друга спортна дисциплина, те ми помогнаха да изградя борбен и състезателен дух, както и до някаква степен чувство на национална принадлежност и гордост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!