Ч естваме 107 години от обявяването на независимостта на България. Събитието се отбелязва с редица прояви в цялата страна.
Велико Търново е център на тържествата.
През целия ден днес там ще има свободен достъп до всички исторически обекти и забележителности, свързани с обявяването на независимостта, в това число музеите "Нова история" и "Затвор", както и храмът "Св. Четиридесет мъченици" и историческата крепост "Царевец".
По инициатива на Регионалния исторически музей през деня ще бъдат организирани екскурзоводски обиколки "По стъпките на българската държавност".
С тържествена литургия, отслужена от Великотърновския митрополит Григорий в църквата "Св. Четиридесет мъченици", и с прочитане на Манифеста, с който на 22 септември 1908 г. княз Фердинанд провъзгласява българската Независимост, започнаха тържествата, посветени на Деня на Независимостта във Велико Търново.
Почетният караул за празника беше приет на крепостта "Царевец" от бригадния генерал Пламен Богданов, началник на Националния военен университет.
С изпълнение на националния химн се състоя ритуалът по издигането на българското знаме.
В празничното си слово кметът на Велико Търново Даниел Панов посочи, че столицата на Асеневци, която вече е създала българския парламентаризъм и е дала името си на първата българска конституция, прогласява Независимостта.
Той припомни, че по идеологически причини празникът на Независимостта е бил умишлено неглижиран, "но всъщност на този ден преди 107 години завършва един голям и важен цикъл от събития, формиращи Третата българска държава". Това е важен държавнически документ, който връща България на картата на дипломацията и международните отношения, заяви Даниел Панов.
Заместник-председателят на Народното събрание Димитър Главчев каза в приветствието си, че 22 септември е бележита дата за цялата нация.
"Това епохално дело е кодирало в гените ни стремеж към справедливост, разбирателство, ред и мир". Според него днес политиците трябва да приемат сериозно отговорността всяко тяхно решение да бъде подчинено на общия интерес.
Сред официалните гости бяха и заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев, депутати от различни парламентарни групи. Тук бяха министърът на образованието Тодор Танев, министърът на земеделието Десислава Танева, представители на политически партии и на институции.
Участниците в празника се поклониха пред Паметника на Независимостта, издигнат от признателните потомци на крепостта "Царевец", след което се включиха в празничното шествие по улиците на Велико Търново.
Шествието беше водено от участниците в Международния фестивал на военните оркестри.
Празникът ще продължи - жителите и гостите на града ще могат да се включат в голямото Търновско хоро и да присъстват на тържествената заря-проверка на площад "Цар Асен Първи" от 19.30 часа.
Празничният ден ще завърши със спектакъла "Царевград Търнов - звук и светлина".
В София Денят на Независимостта беше отбелязан на площад "Александър Батенберг".
Организатор на честването беше Столичната община.
В Пловдив проявите започнаха в църквата „Света Неделя” с молебен за здраве и благополучие на целия български народ. Венци и цветя бяха поднесени пред паметната плоча на Александър Малинов в подножието на храма.
Обществеността на Благоевград също отбеляза днес 107-годишнината от обявяването на Независимостта на България. Пред паметния знак на загиналите за обединението и независимостта на България пред зала "22 септември" на площад "Георги Измирлиев" се състоя церемония за полагане на венци и цветя.
След националния химн на площада прозвуча и Манифестът, с който на днешната дата през 1908 г. Независимостта на България е провъзгласена в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Търново.
В Пазарджик с издигане на националното знаме и тържествена церемония на площад "Константин Величков" в 11 часа започна честването на Независимостта.
Празничен молебен за България беше отслужен на площад "Независимост" във Варна. Под звуците на националния химн, изпълнен от представителния духов оркестър на Военноморските сили тържествено беше вдигнато националното знаме.
И Стара Загора отбелязва официално и ритуално Денят на Независимостта на България. 22 септември е празник и на Старозагорските минерални бани. С вoдocвeт пo повод xpaмoвия пpaзниĸ нa църквата „Cвeти Koзмa Зoгpaфcĸи", ocвeщaвaнe нa тpaдициoнния ĸypбaн и кoнцepтът нa aнcaмбъл "Зaгope" ще отбележат празника в селото.
В Кърджали празникът започна с тържествен ритуал от 11 часа пред Паметника на освободителите.
В Русе официалната тържествена церемония се състоя пред Паметника на Свободата, а началото й бе поставено с приемане на почетния караул и изпълнение на тържествени маршове от Общинския духов оркестър.
Благодарствен молебен по повод на празника отслужи Русенският митрополит Наум, а слово произнесе областният управител Стефко Бурджиев. Церемонията приключи с поднасяне на венци и цветя.
В Плевен венец по повод на Деня на Независимостта бе поднесен от името на председателя на парламента Цецка Цачева. Общината организира общоградски ритуал пред монумента, издигнат в чест на историческото събитие на площад "Стефан Стамболов".
В Петрич също ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на загиналите за Родината.
В Ловеч Денят на Независимостта ще бъде отбелязан с анимирано лазерно шоу върху скалния венец на хълма Стратеш и аудиовизуалния спектакъл "Звук и светлина - Историята своя тачим".
Независимостта на България е провъзгласена с манифест на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Велико Търново. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. От Освобождението до независимостта на България държавата е трибутарно княжество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!