С амо ден след успеха ни на световна олимпиада по математика, отново българин е първи в света.
Георги Бошев, ученик от XII клас на средното училище "Гео Милев" в град Бургас. Бошев постигнал най-висок резултат на световното състезание за ученици Microsoft Office World Wide Championship 2016, което се провежда в Орландо, Флорида.
Бошев е спечелил в конкуренция с 400 000 участници от 130 държави.
Освен Бошев, още четирима български ученици са участвали в състезанието в рамките на проекта "Microsoft YouthSpark - Кариера в ИТ", реализиран от Сдружението на завършилите Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (FEBA Alumni) с финансовата подкрепа на Microsoft.
"Щастлив съм, че успях да се сертифицирам до това ниво. Ще продължавам да изучавам технологии, макар моите основни интереси да са в областта на медицината. Участвам във всички възможни мероприятия организирани от училището, свързани с технологиите", каза Георги Бошев.
Димитрина Тодорова, учител по ИТ (информационни технологии) на Георги Бошев, отбеляза, че през последните три години той се е подготвял изключително сериозно за участието си в световните финали заедно с преподаватели от Софийския университет, в рамките на проекта CareerIT.
"В личен план се надявам неговият успех да мотивира колегите от гилдията да работят активно с учениците, за да постигнем още по-добри резултати. Георги показа, че с много труд, постоянство и упоритост няма невъзможни неща", каза още Димитрина Тодорова.
Николай Нетов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ръководител на проекта "Microsoft YouthSpark - Кариера в ИТ", разказа, че успехът на Георги Бошев е резултат от четиригодишната им работа по проекта, насочен към 20 000 ученици в средните училища в цялата страна.
FEBA Alumni е сдружение на възпитаниците на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", основано през 2004 година от студенти, завършили факултета.
Microsoft YouthSpark e глобална инициатива на "Майкрософт", която цели да осигури достъп на всички младежи до изучаване на компютърни науки и по този начин им помага да постигнат повече за себе си, семействата и общността си. Програмата дава възможности за развитие на повече от 300 милиона млади хора по света.
Преди ден, друга млада българка донесе нов успех за България.
Вижте още по темата:
Български студенти от Алма Матер спечелиха финал по медиация срещу САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!