Д о сблъсъци между протестиращи и полиция се стигна по време на протестна демонстрация в сградата на общината в Балчик.
„Има окървавени хора. Жандармерията пази престъпниците еколози“, заяви представителят на протестиращите Виктор Лучанов, според който пострадалите са 2 жени и един мъж.
Екоминистърът подкрепя строителството върху диви плажове
Кои са най-популярните курорти у нас тази година
Повечето от демонстриращите са собственици на земи в общините Каварна, Шабла и Балчик. Причината за недоволството им е забрана за строителство и земеделие в новосъздадена екозона "Комплекс Калиакра".
Те се опитаха да блокират обсъждане за резервата в общината в Каварна заради което бяха изблъскани от полицаи.
Причината за създаването на новата защитена територия е заплаха от санкции за България от ЕК, оповести по-рано днес министърът на околната среда и водите Нено Димов.
"Европейската комисия може да ни глоби милиони, ако не се спре строежът на Калиакра. Санкцията е еднократна в размер на няколко милиона евро, както и 20 хиляди евро на ден"
, заяви Димов.
ЕК спечели дело срещу България заради строителството на ветрогенератори, голф игрища и одобрени планове за къщи, вилни селища, инфраструктура, проекти за разораване на степния хабитат и други дейности в защитената по Натура 2000 територия на Калиакра.
По думите на Димов, страната е постигнала добри довоговености с ЕК, така че съществуващите структури да се запазят, но всякакви планове за ново строителство и разораване да се прекратят.
Екоминистерството предвижда създаване на защитена зона „Комплекс Калиакра”,
която ще се намира в землищата на с. Тюленово, община Шабла, с. Камен бряг, с. Свети Никола, с. Българево, Каварна, с. Божурец, с. Топола, община Каварна и Балчик.
Общата площ на резервата е 483 362, 770 дка, от които 437, 272 кв. км морски пространства. Тоест се забранява земеделието и строителството на около 23 000 декара, както и риболова в 440 000 кв. км акватория. Предмет на опазване ще бъдат природни местообитания, видовете растения и животни.
Изискванията на ЕК още засягат преминаващите през територията птици, тъй като ветрогенераторите нарушават значим естествен миграционен маршрут. От комисията искат реално да функционира съществуваща система за известяване при преминаващи ята, така че те да не бъдат застрашени и отклонявани от естествения си път.
Различните мерки предизвикаха недоволството на местните собственици на земи в зоната, чийто предприемачески планове за строителство и земеделие са спрени от новите регулации.
Те се събраха тази сутрин пред общината в Балчик, където трябваше да започнат обсъжданията за новата защитена зона.
Изглежда обаче, че обсъждането ще бъде отложено, тъй като сградата е блокирана от протестиращите и ескпертите от екоминистерството не можаха да стигнат до нея.
На страната на протестиращите е кмета на Каварна Нина Ставрева.
"Хората тук наистина се борят за поминъка си, който може да бъде отнет или ограничен“, заяви Ставрева и допълни, че е благодарна на министър Димов за запазването на съществуващите обекти в защитената зона, но "това не е достатъчно".
Според нея в европейското законодателство трябва да се намери
"баланс между природата и хората, но този баланс не бива да е за сметка на гражданите".
Екоминистърът Димов от своя страна изтъкна, че правителството трябва да намери начин да компенсира собственици на земи в защитени територии.
По-рано днес недоволните обсадиха и сградата на Община Каварна.
„Вече има призиви за тръгване за София и дори и Брюксел можем да стигнем”, заяви пред NOVA представител на протестиращите.
По думите му хората няма да могат да ползват земите си дори за да си посадят зеленчуци.
„Както виждате, тук има много роми, които са изключително трудолюбиви, няма никакви престъпления, те са напълно интегрирани и обработват земята”, посочи той.
„Нарушени са правата на най-обикновените бедни хора. Искаме да имаме право да си обработваме земята. До такава степен е допрял ножа до кокала, че ще блокираме общината. Жителите на Добруджа остават без поминък”, заяви един от недоволните жители на Каварна.
Пред сградата по-късно пристигнаха експертите от Министерството на околната среда и водите, Българската академия на науките, както и представители на зелените организации. Те обаче не направиха опит да влязат в общината, виждайки че тя е блокирана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!