България сериозно изостава от средноевропейските стойности по дял на хората с висше образование и продължава недостигът на квалифицирани кадри у нас.
Това сочи проучване на Българската стопанска камара (БСК) на образователната и професионално-квалификационна структура на заетите лица и работната сила на национално, секторно и регионално ниво.
Анализът е за периода 2004-2009 г. на национално равнище.
Според данните към 2009 г. 26,9 % от младите хора
в ЕС са завършили висше образование.
В България процентът на лицата с висше образование е 25,2%.
"Във времето ножицата между показателя за България и за ЕС става все по-голяма. От гледна точка на приоритетите на стратегия "Европа 2020", това може да се отчете като тревожна тенденция, която трудно може да бъде преодоляна, ако се запазят темповете на нарастване на работната сила и на заетите лица с висше образование", казва за агенция "Фокус" ръководителят на изследването Людмила Векова.
Има
намаление
на икономически активните лица и на
заетите с по-ниско образование.
Същевременно нараства делът на заетите и икономически активното население със средно и висше образование, сочи анализът.
По думите на Векова работната сила с основно, начално и ниско образование намалява от 20,95% през 2005 г. на 15,7% през 2009 г., а завършилите висше образование се увеличават от 23,85% през 2005 г. на 25,2% през 2009 г.
"Тенденцията е положителна като изменение. Сравнявайки обаче със средноевропейските стойности, е налице сериозно изоставане, което във времето се задълбочава", коментира Векова.
Друг извод на изследването е, че в България преобладават професиите, които изискват по-ниско образователно равнище
и професионална подготовка. Професионално-квалификационната структура на заетите лица е неефективна и деформирана.
Според анализа с малък процент се увеличават работещите в първата най-висока група - президент, законодатели, висши служители и ръководители и същевременно спада заетостта в по-ниско квалифицираните групи. "Това може да се отчете като положителна тенденция. Същевременно обаче професионално-квалификационната структура на заетите лица е неефективна, тъй като най-много са заетите в дейности, свързани с обслужването и търговията", каза Векова.По данни към 31 декември 2009 г. най-висок е процентът на персонала, зает с услуги за населението, охрана и търговията. В този сектор са заети 17 %. Следващата група - 16 % са професиите, неизискващи специална квалификация. Третата група са операторите на машини и съоръжения - 14 %.
"Вижда се, че приоритетно заетите лица са в групи, които са с по-ниско образователно квалификационно равнище. Същевременно по-нисък е процентът на хората, заети в групите, които предполагат по-висока квалификация", коментира Векова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!