Делът на пушачите у нас намалява.
Това показват резултатите от социологическо проучване на маркетинговата компания "Ноема", съобщиха от Министерството на здравеопазването.
То е част от проекта "Информирани и здрави" по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
Проучването обхваща 1202 души между 15 и 65 години и има за цел да покаже какво е нивото на осведоменост на българите за някои от рисковите фактори за здравето им.
Общо 56% или с 5 пункта повече са хората, които не са пушили в последните 30 дни в сравнение с пушилите през последните 12 месеца. Според данните
13,8% от анкетираните са опитвали някакъв наркотик поне веднъж в живота си.
Категорично не биха опитали наркотик в бъдеще около 89%. Марихуана, хашиш, амфетамини, екстази са сред най-употребяваните наркотични вещества сред живеещите в неотдалечените райони. Около
1,5% са склонни да поемат риска за шофиране след четири и повече питиета.
Около 35% от участвалите в изследването заявяват много добри познания както на Закона и правилника за движение по пътищата, така и на пътните знаци и маркировка.
Близо 70% са на мнение, че категорично не трябва да се управлява автомобил след употребата на алкохол. Един от всеки петима изразява разбирането, че е допустимо шофирането след поемане на алкохол, а други 11% нямат мнение по темата.
Преработващата промишленост, дърводобивът и строителството са от секторите с най-висок дял на случаи на трудов травматизъм. Работещите в трите изследвани сектори демонстрират високо ниво на информираност по темата за безопасността на работното място.
Около 85% знаят, че във фирмата, за която работят, има назначено лице, което отговаря за безопасността.
Около 71% декларират увереност, че във фирмата има програма за здраве и безопасност на труда, а около 16% не са информирани за такава програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!