Б ившият директор на НДК Мирослав Боршош отказа да се яви пред депутатите във временната комисия, която разисква разходите на двореца за подоготовката на българското председателтво на Съвета на ЕС.
Миналата седмица прокуратурата повдигна на Боршош обвинение за пренасочване на 1,7 милиона лева от парите за председателството към други дейности.
Мирослав Боршош с призовка от Прокуратурата
Павлова: Няма опасност за председателството, НДК е просто едно място
Временната комисия в парламента бе създадена след като министърът по председателството Лиляна Павлова уволни директора. Мотивите й бяха, че действията му могат да доведат до провал на голямото събитие догодина. Боршош отговори, че е уволнен, понеже е отказал да подписва спорни обществени поръчки.
Почти веднага той бе върнат на поста си от премиера Бойко Борисов, а впоследствие сам се оттегли от него заради прокурорските проверки.
Днес Боршош отказа да застане пред депутатите заради "преднамерени и крайни изказвания"
на някои от тях още преди да бъде изслушан, написа самия той във "Фейсбук".
Наред с това бившият директор на НДК има "основателни съмнения относно добросъвестната работа и заключения на комисията, както и относно непредубедеността на някои от нейните членове".
Предвид повдигнатото му обвинение, Боршош смята, че "всички факти и твърдения вече ще се изясняват в съда."
Наред с това той допуска, че явяването му пред комисията може да се използва за "други цели", различни от "изясняването на истината".
Той обаче е внесъл в парламента свое писмено изложение с отговори на поставените от комисията въпроси.
В отсъстието на Боршош, временната комисия изслуша Деница Златева, която отговаряше за председателството в служебното правителство на Огнян Герджиков.
Златева отрече върху нея да е упражняван политически натиска за оставането на Боршош
и за подписване на годишния финансов отчет на НДК за 2016 година.
„Освободила съм от отговорност Боршош по отношение на финансовия отчет за 2016 г. Не съм освободила от последваща отговорност, административна, финансова, наказателна, което е видно от обвиненията на прокуратурата“, посочи тя.
Златева допълни, че в рамките на служебното правителство е било решено всички оперативни екипи, работещи по председателството да не се променят. Според бившият вицепремиер,
в началото на годината е имало "изключително голямо закъснение в някои от дейностите за подготовка" и липса на комуникация между отделните екипи.
Смяната на хора е щяла да доведе до допълнителни сътресения, смята Златева.
„През февруари и март стана смяната на борда (на НДК). В правомощията на всеки принципал е, когато отговаря за търговско дружество, да направи промени в борда. В рамките на борда беше запазен Боршош с аргумента, че хората, които се занимават на оперативни нива да не бъдат сменяни “, каза Златева.
Тя допълни, че НДК е на загуба от 2011г. насам и че изпълнителите на поръчките за председателството са били определени от предишното правителство на Бойко Борисов.
„Най-лесното щеше да бъде да сменя Боршош. Ние не искахме сътресения в системата.
Ако бях принципал на НДК повече от 3 месеца доста от нещата от организацията щяха да бъдат променени. В краткия мандат, в който работихме се опитахме да наваксаме максимално забавянията, да оправим комуникацията между екипите“, подчерта Златева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!