Ио отвянето на Национална здравна карта, която трябва да "покаже" болниците у нас, техните възможности, нуждата от тях и как и дали те ще се преструктурират, е сред основните приоритети на здравния министър проф. Анна-Мария Борисова.
Нито един лекар или медицинска сестра няма да останат на улицата, защото няма да затваряме болници, а ще ги преобразуваме, побърза да увери тя след редовното заседание на кабинета, на което представи целите си за 2010 г.
По думите й българската система на здравеопазване ще копира здравната система, която е утвърдена и работи добре в Европа.
Националната здравна карта трябваше да е готова още при предшественика й Евгений Желев (БСП) преди две години.
С нея ще се направи инвентаризация на състоянието на здравната система в България към днешна дата, а това е необходима стъпка, за да се извърши правилно реконструкцията, подчерта проф. Борисова.
По този начин ще се определи кои заведения са подходящи да бъдат трансформирани от болници за активно лечение в болници за долекуване и продължително лечение.
Според проф. Борисова трябва да бъде укрепена доболничната система и преференциално да се заплащат груповите практики на общопрактикуващите лекари, тъй като те ще бъдат база за специализациите на медиците.
От укрепване се нуждае и спешната медицинска помощ,
където има база и апаратура, но няма персонал поради липса на интерес.
"В България харчим за болниците 47% от средствата за здравеопазване, а в Европа този процент е 29. Същевременно Европа харчи около 12% за лечебни заведения за долекуване и продължително лечение, а ние нямаме такива", изтъкна Борисова.
Сред основните цели на здравното ведомство е и актуализирането на броя и цените на клиничните пътеки.
Трябва да се въведат необходимите клинични пътеки за новите, по своя вид, болници за долекуване, като вече са направени стъпки по този въпрос, отбеляза министърката.
Ще актуализираме цените на някои от болничните пътеки (тъй като има недооценени и свърхоценени), ще въведем диференцирано заплащане на базата на квалификация, сложност, обем на работата, ще се подготвим за въвеждането на диагностично свързаните групи, което ще стане следващата година, обеща още тя.
Друг приоритет на здравното министерство под ръководството на проф. Борисова тази година е изработването на
позитивен списък на медицинските изделия, по подобие на лекарствата
Смятаме да централизираме договарянето на цените на лекарствените продукти и медицинските изделия, като това ще важи само за лечебните заведения с държавно участие, поясни министърката.
Ще се промени и нормативната база за прехвърляне на част от централните доставки в здравното министерство към НЗОК, така че да се запазят добрите цени.
Знаем, че никое европейско министерство не се занимава с търгове, но за да имаме ниски цени, които да ни позволят да включим повече онкоболни, ги държим при нас, обясни тя.
Очаква се централизация и на процеса по сертифициране на лаборатории, апаратура и високоспециализирани дейности.
Административната реформа също е включена в пакета от мерки на здравното министерство.
Борисова "преслушва", а не закрива болници
Изготвянето на Национална здравна карта, която трябва да "покаже" болниците у нас и как и дали те ще се преструктурират, е сред основните приоритети за 2010 г.
5 май 2010, 16:34
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!