Правителството подкрепя пълноправно участие на ромите в обществото, това е и дългосрочен приоритет на ЕС и на международната общност, каза премиерът Бойко Борисов.
Той участва в тържественото отбелязване на Международния ден на ромите - 8 април, организирано от Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси.
Голяма част от ромите у нас разбират интеграцията като консумация -
начин да се решат материалните им проблеми. Те не осъзнават, че интеграцията значи да се спазват общи правила и принципи.
Това пък каза министърът по усвояването на средствата от европейските фондове Томислав Дончев.
Той призна, че всеки ден получава множество писма от граждани, в които те се възмущават, че ромски деца получават закуски в училище от ромски фондации, а останалите деца – не; че се правят жилища на роми, а те не са спестявали по 20 години, както част от останалите граждани и т. н.
Дончев заяви, че за него и за правителството е голямо предизвикателство мнозинството и малцинството
да бъдат убедени в нуждата от интеграция.
Той обяви за неефективни методите на интеграция на ромите, прилагани от предишните правителства.
"Обикновено дадените от европейските фондове и от българското правителство средства отиваха в ръцете на ромски лидери, те си построяваха луксозни къщи, но реална интеграция не се постигна. Сега средствата от фондовете ще се харчат под строг контрол и ще се отпускат само срещу конкретно разработени програми за интеграция", обясни министър Дончев.
Премиерът Борисов отбеляза, че България е заявила ясно своята ангажираност по въпроса за ромската интеграция.
Основен принцип на държавната политика е насърчаването на междукултурния диалог, премахването на сегрегацията, взаимното опознаване на традиции и обичаи. Разработена е рамкова програма и секторни стратегии и се изпълняват редица мерки в области като образование и здравеопазване, каза министър-председателят.
Вчера обаче беше съобщено, че от седем изследвани европейски страни за здравния статус и
за достъпа на ромите до здравеопазване,
българските роми са на
първо място по заболявания
от хипертония (56 на сто от лицата над 15 години), диабет, астма (47,5 на сто от децата и 23,9 на сто от възрастните), хроничен бронхит и сърдечни заболявания.
Данните бяха изнесени от Илона Томова от Института за изследване на населението при БАН.
Тя уточни, че данните са от международно изследване от 2008-2009 г., сред роми в България, Гърция, Испания, Португалия, Румъния, Словакия и Чехия.
У нас са изследвани 266 деца до 15-годишна възраст и 548 възрастни от 814 ромски домакинства.
Изследването показва, че мнозинството от българските роми до 44 години оценяват здравето си положително, но сривът настъпва веднага след 45 години.
Само 23 на сто от ромите над тази възраст оценяват здравето си като добро.
Според проучването 12% от ромското население у нас, включително и децата, са инвалиди или страдат от някакво хронично заболяване, като една трета от мъжете и две пети от жените на възраст между 45 и 60 години са инвалиди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!