Бойко Борисов и Цветан Цветанов са политиците, запазили положителния си рейтинг през последните шест месеца.
Това отчита социологическо изследване на Центъра за анализи и маркетинг, проведено в периода 8-11 април т.г. сред 1257 пълнолетни граждани на страната.
Според данните министърът на вътрешните работи Цветанов "трупа" рейтинг, което, по думите на директора на Центъра Юлий Павлов, може да се обясни с полицейските акции.
През октомври 2009 г. на Цветанов са вярвали близо 52% от запитаните. През април т.г. процентът е 56,4.
Миналата есен премиерът Борисов се е ползвал с доверието на 63,6% от анкетираните, а сега - с 57,6%.
През последните шест месеца президентът Георги Първанов губи 10 пункта от доверието - от 49,7 на 39,8%, сочи изследването.
Конфликтът Първанов-Дянков се е отразил еднакво негативно и върху двамата, като финансовият министър е загубил малко повече, коментира Павлов.
През октомври 2009г., според данните от проучването, недоверието към Дянков е било 41,4%, а в момента то е 56,4%. За държавния глава цифрите са съответно - 44,9% и 54,8%.
Меглена Кунева остава твърдо в първата петица на политиците, на които анкетираните продължават да вярват.
В класацията е включен и шоуменът Слави Трифонов с 40,3% доверие
към 54,9% недоверие. Имало е и други известни личности, но най-висок рейтинг е достигнал Трифонов.
Расте недоверието към главния прокурор Борис Велчев, отчита проучването. За половин година от 60,6% то се е покачило на 65,2%.
Първите трима в класацията по недоверие остават непроменени от преди изборите досега.
Лидер по недоверие е Ахмед Доган - с 87%, следва го Иван Костов - 81, 8% и Волен Сидеров с 81,1%. Четвърти в момента е Яне Янев, към когото недоверието е 80,1%.
Председателят на парламента Цецка Цачева също събира скептицизма на 54,6% от анкетираните, докато през октомври м.г. цифрата е била 47,3%.
От отговорите на участниците в проучването може да се направи изводът, че хората едва сега започват да осъзнават реалните резултати от кризата и това неизбежно води до спад в доверието към институциите, обясни Юлий Павлов.
Ако през м.г. 30,8% са отговаряли, че очакват подобряване на положението, то април тази година този процент вече е едва 18.
През април 2009 г. 18,7% са смятали, че нещата у нас ще се влошат, шест месеца по-късно те са вече 42,1%.
Според представените данни спада доверието към президентството, Народното събрание и правителството. В същото време расте рейтингът на полицията - в момента тя се ползва с доверието на 42,9% от анкетираните, в сравнение с април м.г. - 34,9%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!