Протестите на студентите от Софийския университет не плашат министър-председателя Бойко Борисов, каза самият премиер по време на тържественото заседание на академичния съвет на Техническия университет в София по повод 65-годишнината от основаването му.
"За университета
(Софийския университет) сме осигурили
да не се спира парното. "Топлофикация",
ако трябва, ще я дотирам специално за
университета и няма да им спрат парното.
Да престанат да ходят и да плашат хората
и да подскачат, защото не знаят за какво.
Не ме плашат", каза Борисов.
На 20 октомври
студенти от Софийския
университет се събраха на протест,
настоявайки да бъдат отпуснати не
по-малко от 6 млн. лв., за да се гарантира
нормалното провеждане на зимния семестър
и да не излиза висшето училище в
принудителна "дървена" ваканция. На 1 ноември преподавателите от Алма Матер също ще организират протест.
От своя страна
образователният министър Сергей Игнатов
сподели, че Софийския университет няма
основание да излиза в дървена ваканция,
защото
министерството всеки месец му превежда средства за социално-битови разходи.
Ако тези средства отиват по предназначение, не би трябвало да се стига до дървена ваканция, каза той.
"Спирането на топлата вода и парното и неизплащането на сметките е сериозно нарушение чисто юридически. Студентите в общежитията си плащат. Ако се стигне до идея за дървена ваканция ние като министерство имаме идея да подпишем споразумение с "Топлофикация"-София и да превеждаме директно там парите", каза Игнатов.
Самият Игнатов се надява да не се стигне до там държавата да плаща парното на СУ.
На предстоящата кръгла маса в неделя за проблемите на университета от образователното министерство ще представят окончателните резултати от анализа на финансистите на образователното и финансовото министерство, която е изследвала системата на управление на средствата в СУ.
Предварителните резултати показват, че по-пестеливо управление би довело до по-добри резултати. Според него студентите, които повече от два месеца живееха в общежитията на СУ без топла вода имат право да заведат дело срещу университета.
"В системата
на автономия ние можем да сигнализираме
до органите по компетентност, но
предпочитам с колегите от университетите
да се разберем, защото при тази повишена
емоционалност ректорските ръководства
много често грешат - каза още Игнатов.
- Ако ви падне бюджетът с 20 %, това означава
ли крах и идване на второ пришествие?
Означава, че по-пестеливо трябва да се
изразходват средствата и да се намалят
някои луксове в живота".
Ще повишим с 10% издръжката на всички студенти в България,
заяви Игнатов. Той отбеляза, че това ще стане с парите, които ще бъдат одобрени между първо и второ четене на бюджета. Не може да се говори, че има криза в университетите, добави министърът.
Той говори и за идеята за
обединение на висши учебни заведения.
По думите му това е пътят - чрез концентрация на ресурса да се постигне по-високо качество. Ако се обединят Техническият, Химическият и Минно-геоложкият университети ще се намалят разходите и ще бъде по-добре за студентите, защото вместо да имаме по три катедри ще има една мощна катедра с най-добрите специалисти, отбеляза министърът.
Той каза, че вече има готов текст на закон за създаване на национален технологичен университет и от министерството имат готовност да го представят.
Запитан за идеята за сливане на три големи университета, президентът Георги Първанов коментира, че администрирането на управлението на науката отвън, от хора, които не знаят за какво става дума, може само да доведе до негативни резултати.
Не мога да преценя, това би трябвало да кажат хората, които ръководят научната общност в България, които ръководят самите научни звена, заяви Първанов. Да не забравяме, че има един принцип - за академичната автономия, който е над всичко, коментира президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!