С толичният общински съвет (СОС) е приел актуализиран план за предотвратяване и намаляване на шумовото замърсяване в столицата.
Голяма част от мерките са свързани с подобряване и модернизация на градския транспорт, автоматично управление на трафика, интелигентни системи за управление на трафика, обновяване на инфраструктурата, ремонт на булеварди и подмяна на настилки.
Сред другите мерки са модернизация на електротранспорта и трамвайните трасета и озеленяване и изграждане на шумозащитни стени. Те обаче не могат да имат пълен ефект без да е изпълнен целият комплекс от предвидените инвестиционни мерки.
Голяма част от настилките в общината, които са с паваж, създават проблеми с шумовото натоварване.
Пример е кръстовището на бул. "Дондуков" и "Раковски", казва Мария Бояджийска, зам.-кмет по екологията и вносител на плана, цитирана от БГНЕС.
По думите й всички изследвания на натоварването в околната среда на столицата показват, че в София е много шумно.
Финансирането за съответните проекти ще дойде от различни оперативни програми.
Част от проектите включват закупуване на автобуси и трамваи
Според кмета Йорданка Фандъкова има подобряване на състоянието на пътните настилки, като миналата година са били обновени 84 км улици и булеварди. По думите й подобрена е й организацията на движението.
"Чакаме всеки момент да приключи първият етап от изграждането на Западната дъга. В момента се строи и Северната скоростна тангента", добави Фандъкова.
По време на редовното заседание на СОС кметът коментира и състоянието на Женския пазар.
Осигурихме охрана, присъствие на полицията, видео наблюдение и след това започнахме възстановяването на електрическите табла на пазара, като първото е вече готово, посочи тя пред "Фокус".
Вече има обособено помещение за полицията
и е осигурено постоянното им присъствие в рамките на деня, добави Фандъкова.
Кметът коментира доклад във връзка с изготвяне на оценка на непарична вноска (право на собственост върху недвижими имоти) за увеличаване капитала на "Пазари Възраждане" ЕАД. Според нея е важно да се направи стъпка към разрешаването на един изключително сериозен проблем, който съществува от доста години на това място.
"СОС и общината задават политиката и на общинските търговски дружества, и в случая на "Пазари Възраждане". Не случайно след реконструкцията на Женския пазар всички, които са ходили там, виждат, че има специално отделени места за култура, има прекрасна галерия, провеждат се културни събития и в същото време има места за занаяти, което по никакъв начин не противоречи на основната дейност на пазарите, а именно възможността да запазим традициите им", заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!