О т днес въвеждат експериментално пръстови отпечатъци в пет болници в страната.
Тестовете ще заработят пробно, като целта е по този начин да се легитимираме в лечебните заведения и така да се регистрират медицинските грижи, които получаваме в съответните лечебните заведения:
„Най-късно до 1 октомври ще е абсолютно задължително въвеждането на пръстови идентификатори за всички болници в страната“, заяви по темата Мартин Банков от Националната здравноосигурителна каса.
Той допълни, че след края на настоящия месец НЗОК ще има ангажимент да информира всички болници, че трябва да започнат технологичният процес по внедряването на системата, за който са предвидени максимум 2 месеца – до 26 септември.
До дни новата система ще заработи в още 20 лечебни заведения.
В началото на този начин на легитимация няма да се разчита изцяло, а от Здравната каса се надяват през следващите дни да изчистят евентуалните грешки в реални условия:
„Никакъв пръстов отпечатък не остава никъде. Това, което се задейства, е скенер, който генерира определен код, който става уникален идентификатор за Здравната каса. Не е необходимо да се ходи в определена институция. Взима се от първото място, където постъпвате, било то аптека, болница или личният ви лекар”, обясни в студиото на „Събуди се” в средата на януари зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.
Информацията за здравния статус, свързана с този код, ще се съхранява в електронна база от данни. До нея ще имат достъп личните лекари и пациентите. Спешните случаи няма да се идентифицират с пръстов отпечатък.
„Системата ще бъде защитена с най-добрата система за сигурност", категоричен е още д-р Пенков.
Иначе - идеята за пръстови отпечатъци в болниците е на здравния министър Петър Москов и доведе до бурни реакции от страна на лекари и пациенти.
Още щом се заговори за това, че ще даваме отпечатък, за да влезем в болница, последваха протести.
От Българския лекарски съюз пък отказаха да подпишат рамковия договор.
От април другата година влиза в сила и друга промяна - разделянето на здравните грижи на основен и допълнителен пакет.
Промяната, която е сред основните акценти в здравната реформа на министър Петър Москов ще влезе в сила въпреки решението на Конституционния съд, който спря именно тази част от предложенията.
От министерството обясниха, че неточностите в текстовете, които бяха сред мотивите на съда за нейното спиране вече са изчистени, а правилата са разписани в закон.
В основния пакет ще се включват всички сериозни заболявания, които са животозастрашаващи, а лечението им не търпи отлагане.
Като пример от здравното министерство дадоха болести като инсулт, инфаркт и други подобни. За тяхното лечение нямаше да се чака и ще се покриват изцяло от Здравната каса.
И обратното – за допълнителния пакет, в който влизат по-леки заболявания, ще се съставя списък на чакащи и ще се лекуват по приоритет.
Припомнете си още новини, свързани със здравната реформа:
СЗО подкрепи здравната реформа на Петър Москов
Москов: Искам пълноценно лечение за пациентите, не удобство за лекарите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!