Организацията стопанисва най-големия приют в България – общинския приют в Горни Богров, и се занимава с проблема с бездомните кучета и котки.
Предупреждението се отнася до варварския обичай "тричане на кучета", който най-вероятно отново ще се проведе съвсем скоро в село Бродилово, община Царево.
Тричането беше забранено от кмета на Царево и миналата година, но се състоя въпреки забраната, а наказани нямаше, припомнят от организацията.
"Не сме изненадани - Царево вече стана известно с безобразните нарушения на Закона за защита на животните и с факта, че престъпленията към животни не се наказват.
Доказателство за това са и разстреляните с автоматично оръжие делфини, които хората намираха по плажове в общината в края на миналата година", пишат те.
Във "Фейсбук" вече има и група, която организира своеобразно протестно шествие до село Бродилово на 25 февруари, когато според тях ще са традиционните празници тази година.
"Чувствате ли се безсилни, когато гледате поредната гавра във "Фейсбук"? Искате ли нещата да се променят? Законът да "проработи"?", приканват организаторите.
Според предварителния план тръгването към селото е от 8,30 ч. от бензиностанция "Лукойл", на километър след изхода от Бургас в посока Созопол, със собствен транспорт.
Организаторите предлагат хората да си носят храна, одеяла, напитки, игри, домашни любимци и "да си устроим поход пикник". Те очакват да дойдат и медиите.
Тяхната идея е "да се присъединим към местното население и да видим обичаите им... и с присъствието си да се уверим, че заповедта на кмета на град Царево, забраняваща извършването на ритуала "тричане", ще бъде спазена".
"Моля ви, по никакъв начин не влизайте в конфликти. Нека покажем, че сме цивилизовани, а не варвари", призовават те.
Тричането на кучета е местен ритуал, заради който чужденци
(протестните писма от чужбина бяха много повече) ни обявиха за варвари. Възмутени статии писаха и някои западни медии.
Премиерът също осъди "бесенето на кучета" миналата година.
Острите реакции доведоха до забраната му, но ритуалът продължава да се практикува "тайно" в Странджа.
Той се извършва над река или ров, като между двата бряга се слага по един кол с опънато въже. То се усуква до малка примка, в която се слага кучето. При издърпването на коловете въжето започва бързо да се развърта, а кучето да се върти в несвяст, докато падне във водата.
Бродиловци смятат, че това носи здраве и благоденствие на хората от селото и твърдят, че досега не е загинало нито едно куче.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!