Ние считаме, че писмата на Франция и Германия по отношение на Шенген са напълно основателни, заяви министър-председателят Бойко Борисов на брифинг в София.
Той отбеляза, че е разговарял по темата и с президента на Франция Никола Саркози, и с канцлера на Германия Ангела Меркел.
Едва ли има българин, който да не се съмнява, че има корупция и недобра съдебна система, коментира премиерът. Той отбеляза също така, че при приемането ни в съюза от там са очаквали да се работи активно по отношение на съдебната реформа. Сега ги е страх, че ако ни приемат, отново ще се отпуснем и ще си правим това, което сме свикнали, въпреки усилията ни да докажем обратното, коментира министър-председателят.
Той отбеляза, че
за разлика
от реакцията на Румъния,
България ще използва времето до следващия междинен доклад, за да изпълни отправените препоръки по отношение на границата. Там готовността на страната ни ще бъде 100% до март, каза Борисов.
Според него Франция и Германия обвързват приемането на България в Шенген с доклада на ЕК през февруари. По тази причина ключово е промените в законите за съдебната система да се приемат спешно в парламента и тогава няма да имаме проблем, добави премиерът.
Той обаче припомни, че
България и Румъния се движат "в пакет" и
разделянето е невъзможно.
Истински се надявам заедно с румънските колеги бързо да доизпълним критериите, каза министър-председателят и добави, че ако решението бъде взето след междинния доклад, през септември страната може да влезе в Шенгенското пространство.
Бойко Борисов припомни, че още в началото на приемането ни в ЕС бе наложен мониторинг на съдебната система и попита реторично: "Кой е стратегът на съдебната система, колко са съдиите от квотата на президента в Конституционния съд, кои излъчиха прокурори и съдии - съответно главен и върховен в предишните години, кой излъчи Висшия съдебен съвет на България като основен, не само контролен, а и кадрови орган?".
До март 2011 г. техническата подготовка на страната за Шенген ще бъде коректна и до края на годината ще бъдем приети, каза пред журналисти в Пловдив и министърът на външните работи Николай Младенов.
Според него това ще се отчете положително и от Германия и от Франция. На този етап трябва да бъдем абсолютно честни в оценките си за ситуацията в страната, имайки предвид нерешените проблеми покрай съдебната реформа и наследството от последните години в областта на корупцията и организираната престъпност, каза още министърът на външните работи.
По думите му "като цивилизована държава всички трябва да работим заедно и да прекъснем пъпната връв с тези, които са свързани с организираната престъпност и заради които върху страната ни има такова недоверие".
Премиерът отново
похвали министрите Росен Плевнелиев и Томислав Дончев
за получената апликационна форма за автомагистрала "Тракия". "Това са над 400 - 500 милиона, които влизат в страната по ОП "Транспорт" и не излизат от джобовете на българския данъкоплатец, така както беше направено по времето на правителството на Първанов, така наречената тройна коалиция", коментира премиерът. По думите му като към тази сума се добавят 18 млн. лв. по-малко за спортната зала, 100 млн. евро по-малко за магистрала "Тракия", 28 млн. лв. по-малко за договора със "Сименс" за личните документи показва, че това правителство е изключително добър и грижовен стопанин на държавата.
В годината, която идва, чакаме още шест подобни форми - за "Струма", за "Марица", за Кърджали-Подкова, за Южната дъга на София и др, добави премиерът.
Той припомни обявените от министър Дянков резултати по отношение на борбата с контрабандата. "При цигарите - 600 млн. къса сме задържали ние, 15 млн. къса - правителството на Първанов или това е около 40 пъти повече. Задържаните количества при алкохола са близо 10 пъти повече. Това означава, че правителството на Първанов по никакъв начин не е добър стопанин", заяви премиерът Борисов.
Борисов потвърди, че утре правителството ще вземе решение и ще предложи на президента Георги Първанов да отзове посланиците, които са бивши сътрудници на Държавна сигурност.
Ако той не го направи, ще лъсне неговото лицемерие,
каза Борисов.
Премиерът говори и за желанието на президента да направи референдум за АЕЦ "Белене". Според него това не може да стане, докато не стане ясно колко ще струва централата.
"Той да ме определя като слаб премиер, при положение, че това, което най-много го боли и го дразни и затова живее - личния му рейтинг, вече месеци наред е по-слаб и го изпревариха половината ми министри. Аз мисля, че не ние си даваме оценка - аз или той или който и да било, а това са хората, които ни оценяват, това са световните рейтингови агенции, Европейската комисия, нашите партньори", коментира Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!