България ще приеме само тези закони за генномодифицираните организми (ГМО), които иска Европейската комисия, каза пред журналисти днес премиерът Бойко Борисов.
"Не бива изобщо да се спекулира. Аз съм против, правителството е против, но трябва да направим това гласуване, тъй като в началото на годината ЕС пуска пакет от поправки и закони, които трябва да бъдат направени задължително", отбеляза Борисов.
Утре е гласуването на второ четене на поправките в закона за ГМО.
Втора седмица експерти на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се опитват да обуздаят страха на българските граждани, че с приемането на промените ще спрем да се храним с чисти плодове и зеленчуци, а биоразнообразието ще бъде изложено на риск.
Представители на граждански сдружения, неправителствени организации и фермери вече два пъти протестираха срещу ГМО в България и либерализирането на продажбата на храни, които съдържат генномодифицирани съставки.
В интервю за днешния брой на в. "Сега" екоминистърът Нона Караджова е категорична, че
поправките изобщо не въвеждат такава либерализация.
"Единственото наше желание е да приведем нашите процедури в съответствие с европейските. Те предвиждат всяко искане за освобождаване на ГМО в околната среда да се разглежда поотделно", пояснява Караджова.
"Тъй като хората се притесняват много, ще оставим текстовете от закона, които забраняват ГМО в зоните на Натура 2000 и до култури, отглеждани по биологичното земеделие", обещава тя и твърди, че ще се вслуша в гласа на протестиращите.
В съобщение, публикувано на сайта на ведомството, се обяснява, че Законът за ГМО не се отнася за храни и фуражи.
В обхвата на закона, който се разглежда в НС, влизат лабораторни научни изследвания и освобождаване в околната среда, което означава
единствено полеви опити с научни цели,
а не засаждане на ГМО култури с търговска цел, нито с цел използване в храни, фуражи и лекарства, разясняват още те.
От МОСВ подчертават, че като уеднаквяваме процедурите с европейските, "страната ни се присъединява към системата за контрол вътре в ЕС, с което процесът не само че не се либерализира, а напротив - въвежда се допълнителна превенция на европейско ниво".
В съобщението се напомня, че промените въвеждат т.нар. предпазна клауза, съгласно която
страната ни може да забрани пускането на пазара на определен ГМО продукт,
разрешен в рамките на ЕС, ако на основа на нови научни данни и доказателства установи, че този продукт би имал неблагоприятно въздействие върху околната среда или човека.
Днес депутатите от ДСБ заявиха, че ще внесат 10 предложения за промени в Закона за ГМО.
Зам.-председателят на партията Иван Иванов обясни, че те въвеждат рестриктивни мерки по отношение на тези организми, което ще даде възможност България да продължава да изнася пчелен мед и вино с гарантирано качество.
Председателят на БСП Сергей Станишев заяви, че партията подкрепя гражданските протести, но няма да ги оглави. Той отбеляза, че не би възразил законопроектът да бъде изтеглен.
От БСП се обявиха за за повишаване на контрола на разпространението на ГМО, за етикитиране, проследяване и пълен мониторинг от страна на Комисията за защита на потребителите и отговорните институции на движението на ГМО в рамките на страната.
Левицата ще настоява и за допълнителни мерки за инвентаризация на ГМО в природна среда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!