Паметникът на Асеневци във Велико Търново отново беше изрисуван с графити. Монументът осъмна нашарен само ден, след като беше основно почистен от предишните рисунки по него, съобщи DarikNews.bg.
Неизвестните автори са използвали червена, черна и синя боя. По стените на паметника отново са изписани различни надписи, като: "народно въстание", "освобождение", "възобновяване", "българска държава и чест", "следовници и продължители" на плочата са подчертани с червен цвят. На всеки от четирите постамента на "Асеневци" са поставени надписи, като: "Обичай България", "Нужна е културна революция за народна еволюция", "Хубава си моя горо" и "Какво ще дадеш, историйо, от новите си страници? Нека не е само преповтаряни грешки и куп безочливи управници. Ехо, някой чува ли?".
Знаковият за града монумент стана обект на вандалски прояви дни преди Нова година. Община Велико Търново предприе мерки за своевременното отстраняване на надписите и рисунките, като за проявата бяха сезирани и органите на реда.
В акцията по почистването на 31 декември участваха около 20 души – художници и доброволци, които напълно изчистиха монумента с разредители и водоструйка.
От Общината осъдиха акта като вандалски, служител в културния отдел заяви, че се обмисля въвеждането на видеонаблюдение на паметника.
От своя страна кметът на старопрестолния град се обърна към медиите и гражданите да не разпространяват изображения на вандалския акт. "Да бойкотираме вандализма, не влизайте в "играта" на хора, които чрез скандала търсят евтина и самоцелна популярност", се казва в изявление на градоначалника Даниел Панов.
"Няма да останем равнодушни към посегателството върху историческите знаци на нашите национални чест и достойнство, на нашата идентичност. Няма да оставим без последствие нито един вандалски акт", подчертава кметът.
Вчера се създаде група "Да почистим паметника" във Фейсбук от Съюза на българските художници, за което искрено им благодаря, каза още кметът на Велико Търново. "Днес сме организирали Отдел "Реставрации" на Регионалния исторически музей, като ги повикахме в почивния ден, за да могат също да се включат в почистването на паметника; благодарение на художниците, сред които имаше и един от град Плевен, паметникът на Асеневци е почти почистен – на 75 %", обясни Панов.
Боядисването на културни паметници става все по-често използвано средство за изразяване на мнение. Повечето боядисани паметници досега, като тези на Димитър Благоев в Благоевград, Альоша в Пловдив, партизаните на ул. "Позитано" и Паметникът на съветската армия в София, са символи на тоталитарната държава по време на управлението на БКП. Тяхното оцветяване съдържаше антикомунистическо послание, за разлика от посланията по паметника на "Асеневци", които са по-скоро националистически.
Според блогъра Асен Генов, който беше арестуван във връзка с боядисания паметник пред централата на БСП на ул. "Позитано", боядисването на паметника на "Асеневци" не допринася, а вреди на дискусията за оценка на историческото минало на България. Според него това е дело или на "анархо-комунистчетата от Anonymous, или на нео-комунистчетата-чегеваристчета". Няма друг, който с подобна магарешка упоритост да върши глупости, обличайки го в термини като "народна революция" и критики към политическата система като цяло, а не персонифицирани политически послания, коментира Генов в профила си във Фейсбук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!