Той е бил избран от мажоритарния собственик на панаира (Националния изложбен център), милионера Георги Гергов.
"Аз съм кум и приятел на сем. Боневи, затова изборът ми се спря на генерала. Трябва ми свежа кръв, а това че оставам заместник-председател на Борда на директорите не е абдикиране", заяви Гергов, известен с близките си връзки с президента Първанов и със структурите на БСП в Пловдив.
Запитан от БГНЕС каква ще бъде стратегията му за развитие на панаира, Богомил Бонев отговори: "Благодаря за доверието към мен в този труден за икономиката момент. Стратегията си ще изложа тогава, когато се запозная с подробности, с това което ще върша".
Бонев обясни, че ще подаде молба за отписване от адвокатската колегия, където в момента е член, защото като директор, не може да бъде и адвокат. Щял да ръководи панаира и от София, и от Пловдив и засега нямал намерение да живее в града на тепетата.
Попитан защо се оттегля от поста и не е ли причината това, че ще води листата на БСП с кандидати за народни представители в Монтана, каквито слухове има из Пловдив, Георги Гергов заяви: "Аз съм от онзи край, но отдавна съм излязъл от там. Ако някога ще бъда депутат, то ще бъде в градската или в областната листа на Пловдив".
Гергов добави, че за него много по-важен е медийният проект, който разработва.
След като стана собственик на Международния панаир, Гергов от негово име купи телевизия "Евроком", на 12 май ще бъде представен нов вестник на панаира, а той не крие, че има амбиция да стане собственик и на радио.
Международният панаир в Пловдив се развива успешно през последните години, заяви Гергов. През 2008 г. приходите на дружеството били в размер на 39,677 млн. лв, печалбата - 10 млн. лв. В панаирния комплекс били направени подобрения на стойност 16,136 млн. лв., но икономическата криза вече се усещала и в дейността на панаира.
Богомил Бонев е 51-годишен, роден е в Радомир. Завършил е Висшия институт за подготовка на офицери и научни кадри към МВР и право в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Когато навършил 18 години бил приет за член на Българската комунистическа партия.
От 1981 до 1990 г. е бил инспектор по тежки криминални рестъпления в София, а от 1991 до 1992 г. - директор на Софийската дирекция на вътрешните работи.
Политическата му кариера започва, когато през 1990 г. за кратко става съветник, заедно с Йордан Соколов, в екипа на президента Жельо Желев.
През 1992 г. е назначен за Главен секретар на Министерството на вътрешните работи, когато министър в правителството на СДС е Соколов.
След като пада правителствто на СДС с премиер Филип Димитров, от 1993 до 1997 г. работи като адвокат и експерт по националната сигурност към парламентарната група на синята партия.
През януари-февруари 1997 г.е съветник на президента Петър Стоянов по националната сигурност и е назначен за министър на вътрешните работи в служебното правителство на Софиянски.
През май 1997 г. става министър на вътрешните работи в правителството на Обединените демократичните сили начело с Иван Костов.
Няколко месеца по-късно влиза в тежък конфликт с тогавашния главен прокурор Иван Татарчев и с шефа на Националното следствие Бойко Рашков. Започва истинска война между институциите. Бонев и правителството обвиняват прокуратурата и следствието, че освобождават закоравели престъпници срещу парична гаранция или проточват делата им безкрайно.
През декември 1999 г. Иван Костов прави генерална чистка в кабинета и Бонев е освободен. Костов никога не дава обяснения за неговото и на другите министри отстраняване.
Тогава Бонев повежда война с Костов и със СДС. От двете страни започва хвърляне на обвинения и компромати: за незаконната приватизация на ВЕЦ-овете, за компенсаторните записи, за приватизацията на Булбанк...
Шефът на Националната служба "Сигурност" ген. Атанас Атанасов обвинява Бонев за престъпни връзки с международно компрометирания руски милионер Майкъл Чорни, който скоро след това е изгонен от България.
Войната достига кулминацията си, когато Бонев призовава „всички честни хора в СДС да се обявят против Костов".
След това, през 2001 г., се кандидатира за президент. По време на предизборната кампания влиза в пряк двубой с действащия президент Петър Стоянов, който също е кандидат.
В скандален телевизионен дебат Стоянов изважда доклад на спецслужбите, сочещ Бонев като корумпиран. Самият Бонев характеризира доклада като поръчков и "менте".
И двамата загубиха много от разправията и Георги Първанов стана президент. Стоянов остана втори, а Бонев - трети - с 547 хил. гласа (19,8% от гласувалите).
Вторият брак на Богомил Бонев е с актрисата Нона Йотова. През 2007 г. той празнува 50-та си годишнина в новия си собствен луксозен хотелски комплекс в Банско.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!