Н едостиг в здравния бюджет за догодина ще доведе до фалита на големи поликлиники у нас.
Това заяви в ефира на NOVA председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев.
6 министри и 5 шефа на НЗОК зад "10-годишен провал" на електронното здравеопазване
ВАС отмени Националната здравна карта
В държавният бюджет за 2018 година реално са предвидени над 400 милиона повече за здравеопазване, които ще влязат през здравната каса.
„Определено адмирираме немалката сума, която се отделя за бюджета на НЗОК. Въпроса е в преразпределението и в извънболничната помощ”, обобщи Грозев.
В това перо на здравния бюджет попадат диагностично-консултативните центрове (ДКЦ), чието популярно название е поликлиники.
Реално и този бюджет се увеличава, като около 7 милиона са предвидени в повече за общопрактикуващите лекари.
Притесненията на БЛС са за финансовото състояние на самите поликлиники.
Съсловната организация изчислява, че при предвиденото увеличение на минималната работна заплата на 510 лева, ДКЦ-тата вече ще трябва да отделят 80-85% от приходите си във фонд работна заплата, изтъкна д-р Грозев.
Оттам нататък лечебните заведения няма да имат достатъчно пари за нужните им доставки, вода, парно и други услуги, както и за данъчните си разплащания.
Поради това от БЛС са настоявали за повече бюджетни средства за поликлиниките, които не са били отделени.
„Това не кореспондира с приетата преди няколко години стратегия да се изнесе тежестта от болничната към извънболничната помощ”, изтъкна Грозев.
По неговите думи в сегашната ситуация са застрашени най-големите поликлиники в София и областните градове. Те могат да попаднат в ситуацията на регионалните болници, от които много са застрашени от фалит.
„Българските лекари, медицински сестри, зъболекари, фармацевти ли откраднаха 1-1,5 млрд. лева? Ние ли откраднахме 40 милиона лева за т.нар. надлимитна дейност”, коментира Грозев изказването на финансовия министър Владислав Горанов, че от системата на здравеопазването изтичат огромни средства.
„Моите колеги крадат от себе си и от своите семейства”, смята шефът на лекарския съюз.
Въпреки увеличението в него, здравният бюджет и състоянието на сектора у нас са обект на постоянни дискусии. От една страна причината е в кризисното положение на регионални болници, където се появи възможността заради дългове цели области като Враца да останат без достъп до спешна медицинска помощ.
Налични са и трайни проблеми като състоянието на спешната помощ и постоянните спекулации за различни злоупотреби с парите за здравеопазване.
Диалогът вероятно ще стане още по-труден след оставката на здравният министър Николай Петров. Той напусна заради разкритията в журналистическо разследване, че като шеф на Военномедицинска академия е сключил договор за големи медицински доставки с фирма, собственост на приятеля на дъщеря му.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!