Българският лекарски съюз (БЛС) ще сезира прокуратурата, Комисията по здравеопазване към Европейския парламент и Европейската комисия за изчезването на 455 млн. лв. от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Това съобщи днес пред журналисти председателят на БЛС Цветан Райчинов, който участва в национална конференция на съсловната организация във ВМА.
Към 31 декември 2009 г. приходите на НЗОК от здравни осигуровки са 2,4 млрд. лв., като от тях за лечение са изразходвани 1,7 млрд. лв.
Част от неизразходваните 240 млн. лв. са в оперативния резерв на НЗОК, а 455 млн. лв. са в неизвестност, добави той.
За следващата
година от БЛС ще поискат бюджет на НЗОК
от 2,8 млрд. лв.
По данни на съсловната организация за тази година бюджетът на касата е 2,5 млрд. лв., от които близо 900 млн. лв. отиват в резерва на касата в БНБ и едва 1,6 млрд. лв. - за здравеопазване.
С 20% са намалени цените на всички клинични пътеки,което по думите на Райчинов ги прави неизпълними, защото "тези цени не могат да покрият дори разходите".
Според него това означава, че единствената икономия може да се направи от заплатите на лекарите, т.е. да се реже от лекарския труд.
Райчинов смята, че с въвеждането на т.нар. "делегирани бюджети" болниците ще продължат да трупат дългове и една по една ще фалират.
Той не приема това понятие, защото нито НЗОК, нито лечебните заведения били "бюджетни". Това понятие няма право да съществува в пространството, да се говори за бюджет на търговско дружество е меко казано смешно, коментира председателят на БЛС.
Болниците и в момента се претоварват, а въвеждането на делегирани бюджети означава недостатъчно средства за оказване на ефективно лечение, смята още той. Тъй като малките болници имат по-малък финансов ресурс, това щяло да доведе до пренасочване на пациенти към по-големите болници.
Ако болницата има средства за 100 пациента, 101-вият или трябва да обикаля страната и да търси болница, която не е изразходвала средствата, или да плати, ако е жив, даде пример Райчинов.
на медицинската дейност - единствените варианти са изнасяне на повечето дейности в извънболничната помощ и сериозно увеличаване на цените в болничната помощ.
Този подход ще намали приема на пациенти в болниците и ще доведе до ефективност, смята Райчинов, а всичко друго било "илюзия и финансови мерки, които само влошават качеството на медицинската дейност".
На конференцията
бяха представени данни на НЗОК, според
които за 2009 г. в извънболничната медицинска
помощ има икономии на 57 млн. лева.
От тях 30 млн. лева са икономиите за първична извънболнична помощ, 22 млн. - за специализирана извънболнична помощ, и 5 млн. - за медико-диагностична дейност.
Според лекарите подобни икономии за едно предприятие биха били успех, но когато става въпрос за здравеопазване, те са порочни.
Протестът утре е на пациентите, не на лекарите
смята Райчинов, като уточни, че медиците ще подкрепят утрешния протест на пациентски организации от 10 ч. пред Министерския съвет.
Това са справедливи протести, защото да се икономисва от живот и здраве е недопустимо в която и да било държава, особено в държава от ЕС, коментира той.
Според него директорите на болници трябва да подкрепят протеста, "защото после те ще излязат некадърните директори, които не са се справили с наличния си бюджет и най-вероятно ще бъдат сменени по тази причина".
Лекарите са все по-демотивирани и апатични и като че ли напоследък единствената им грижа е да намерят път навън, заключи Цветан Райчинов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!