"Ик каме да се проведе разследване и осъждане на тези, които са довели ВМЗ - Сопот до това състояние, а след това държавата да търси адекватни мерки, а не да се отърве от него с приватизация. Не случайно има държава, но на практика у нас тя липсва, тя абдикира от всичко."
Това каза мъж, представил се като Георги Статков, който се изяви тази вечер като говорител на хора, излезли на протест в София в знак на солидарност с работниците от военния завод.
С възгласи "Работници от ВМЗ, не се предавайте" младежи блокираха цялото двигение на кръстовището на булевардите "Патриарх Евтимий", "ВасилЛевски" и ул. "Граф Игнатиев". Движението на едно от най-натоварените места в София беше спряно за около 15 минути.Не бяха пускани дори колите на градския транспорт.
Протестиращите не се идентифицираха с политическа партия или с някаква организация.
Те опънаха два големи трансперанта с надписи: "Солидарност със стачкуващите работници от ВМЗ-Сопот" и "Работници от глад умират, докато хищници се точат да приватизират". Чуваха се възгласи "Солидарността между хората е нашето оръжие срещу властта".
Кръстовището беше освободено, когато пристигнаха десетина полицаи. Тогава протестиращите бързо прибраха лозунгите и се изтеглиха от платната за движение.
"Желаем всички 3200 души да останат на работа, да им се изплатят заплатите и да се подобрят условията на труд", заяви младеж, представил се за БГНЕС като Александър.
Той бил подтикнат да се включи в протеста, след като видял по телевизия репортажите за семействата на работници от завода, които гладуват и са със спрян електрически ток.
"Ако държавата не може да се справя с това предприятие, то трябва да се третира като собственост на работниците. Приватизацията ще доведе само и единствено до ликвидация", каза Александър.
Днес в Пловдив след заседание на областния съвет за тристранно сътрудничество в областта беше съобщено, че при евентуални съкращения във ВМЗ ЕАД
община Сопот може да назначи на работа до 200 души, а община Карлово - до 300, по европейската оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
Това съобщи пред журналисти министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
В заседанието са участвали всички кметове на общини от областта, представители на бизнеса, синдикати, директорът на Агенцията по заетостта, представители на други институции.
Спооед министър Младенов, когато дадената община наеме хора на работа за дейности, които са свързани на общинско ниво, заплатата е 380 лева плюс осигуровките, като заетостта е до една година. Ако ги наеме частния бизнес, заплатата е според минималния осигурителен праг за съответната дейност.
На заседанието е било договорено до края на месеца най-късно Регионалната служба по заетост, заедно с бюрата по труда, частния бизнес и местните власти да подготвят алтернативи във връзка с оздравителния план във ВМЗ - Сопот. Целта е да видим какви хора са необходими на бизнеса и как чрез Агенцията по заетостта може да бъде осигурена субсидирана заетост на тези, които евентуално ще бъдат съкратени от завода, каза Младенов.
По думите му
кога и колко работници ще бъдат освободени, ще решат синдикатите и ръководството на ВМЗ.
От Българско-германските центрове за професионално обучение са предложили да преквалифицират до 300 души, които ще бъдат съкратени от ВМЗ.
Ние представяме алтернативата на хората, а те са тези, които ще изберат, каза още министърът.
През последните три седмици имах редица срещи с бивши и настоящи оръжейници, които направиха три основни предложения, посочи кметът на община Сопот Веселин Личев. Едното е "Кинтекс" и "ВМЗ" да бъдат събрани заедно, второто - да се отпусне петмилионен заем на завода, за да се изплатят заплатите и да се купят материали, и третото е да не се освобождават повече от 300 работници.
Хората са настояли предложенията да се оформят писмено и кметът на Сопот ще ги изпрати на министър Делян Добрев. Ако се стигне до решение общините да назначаваме хората, дори и да са по оперативни програми, то това ще е свързано с много разходи, коментира Личев. Това по думите му ще наложи министър Симеон Дянков да увеличи изравнителната субсидия за общината.
В това време парламентарната комисия по икономическа политика подкрепи
изваждането на ВМЗ - Сопот от списъка с държавните компании, чиято приватизация може да се извърши единствено по специална стратегия.
Решението на комисията е прието с 13 гласа "за", четирима въздържали се и нито един "против".
Изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов каза пред депутатите, че досегашната стратегия е много добра, но ако се следват нейните критерии, отново ще бъде допуснат само един кандидат. По думите му, ако се вземе решение за изготвянето на нова стратегия, това ще отложи приватизацията на военния завод с месеци.
Досегашната стратегия предвиждаше запазване на работните места в завода, които са над 3 хиляди. Друго изискване към кандидат-купувача беше да поеме всички задължения на компанията, включително забавените с месеци заплати.
Останалият единствен кандидат - русенското дружество "Емко" - след няколко удължавания на срока така и не внесе финансова гаранция и сделката се провали в началото на тази седмица.
Блокират движението в София заради ВМЗ - Сопот
По същото време всички кметове на общини от Пловдивска област, представители на бизнеса, синдикати, директорът на Агенцията по заетостта търсеха изход за хората, които неизбежно трябва да бъдат съкратени от завода
16 януари 2013, 20:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!