Благодатният огън пристигна на българска територия.
Той бе донесен от църковно-държавна делегация с правителствения самолет "Фалкон".
Самолетът кацна на летището в Пловдив около 20,20 ч., а малко след 21 ч. - и в София.
От летищата митрополити и свещеници взеха част от него, за да го отнесат в своите епархии за вечерното богослужение за Великден.
Носим благодатта на Светия град Ерусалим, на гроба Господен и светлината на Благодатния огън -
това бяха първите думи на митрополит Николай, след като слезе от самолета в Пловдив.
Запитан какво изпитва в този момент, митрополит Николай каза: "Изживяваме неописуемо духовно чувство на радост и щастие. Имахме възможността да отправим молитва към възкръсналия Господ и Спасител наш Исус Христос за благодатно осенение на целия благочестив православен наш народ. Отправихме молитви към Бога за здраве, благоденствие, мир, щастие и спасение на всички".
Митрополит Николай се отправи към храма "Света Марина", където от Благодатния огън ще получат всички свещеници от пловдивските църкви.
Благодатният огън беше занесен и в параклиса в сградата на Светия синод, откъдето с литийно шествие ще бъде внесен на вечерната пасхална служба в храма "Св. Александър Невски".
Светата литургия ще започне в 23,30 ч. и ще бъде водена от патриарх Максим. В полунощ патриархът ще излезе от храма, за да възвести Христовото Възкресение с думите "Христос Воскресе".
След това в храма ще започне Светата литургия за Христовото Възкресение. До ранните неделни часове се служи Златоустовата литургия.
Огънят слезе от небето днес следобед, след като
беше измолен от патриарха на Ерусалим Теофил III.
Огънят пламна, след като патриархът се затвори в малката пещера параклис, където е Божият гроб, и се отдаде на молитви.
Смята се, че в продължение на няколко минути огънят е невеществен - не топли и не изгаря, затова вярващите се "обливат" с него (видео).
Хиляди християнски поклонници се събраха в Ерусалим за древния ритуал.
Те изпълниха до краен предел църквата на Божи гроб, където според християнското учение Исус е разпнат, погребан и възкръсва от мъртвите, съобщава АП.
Онези, които не успяха да влязат в храма, се събраха на близките площади, за да наблюдават слизането на огъня на огромни телевизионни екрани. Улиците около храма бяха със засилено полицейско присъствие.
Православните християни вярват, че огънят има небесен произход. Подробностите за източника на този огън са дълбоко пазена тайна.
След като бъде изнесен, той се предава от вярващ на вярващ.
Първото споменаване на това чудо е от IV век. Според преданията денят, в който Благодатният огън не слезе, ще е последен за хората в храма, а самият храм ще бъде разрушен. Затова поклонниците се пречистват, преди да пристигнат на това свято мяст.
След като в ранното утро на Велика събота отворят вратите на храма, той се претърсва щателно, за да се установи, че вътре няма средства за палене на огън. След това вратите се запечатват от израелски полицаи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!