Около 19.00 ч. на летище Пловдив кацна правителственият самолет, който донесе Благодатния огън от Йерусалим.
Само час по-късно - в 20 ч. църковната и държавна делегация донесоха огъня и в София.
"Невеществената, благодатна светлина на пасхалния огън да озари надлъж и нашир скъпото ни отечество България и просвети българския народ", заяви митрополит Николай, след което показа Благодатния огън с думите "Христос Воскресе!".
По традиция Благодатният огън ще бъде положен тази вечер в Синодалния параклис в чест на цар Борис Михаил, Покръстител Български, а оттам в 22.30 ч. ще бъде преместен в патриаршеския катедрален храм "Св. Александър Невски".
Там ще бъде предаден на Негово Светейшество българския патриарх и софийски митрополит Максим.
Благодатният огън, който се смята за едно от чудесата на православното християнство, слезе в храма на Гроба Господен в Йерусалим по-рано днес.
Огънят се запали по чудотворен начин в параклиса вътре в храма.
Благодатният огън се появи в отговор на молитвите на йерусалимския патриарх Теофил и хилядите поклонници, събрали се в този ден в храма на Божи гроб и улиците в близост до него.
По традиция всички свещи и светилници в храма бяха изгасени предварително.
Патриархът сам влезе в параклиса без каквито и да било подръчни средства, с които да запали огън.
След което се случи слизането на Благодатния огън и патриарх Теофил го предаде на вярващите.
Всяка година в храма на Гроба Господен се стичат хиляди поклонници, за да станат свидетели на слизането на Благодатния огън, който се появява в отговор на молитвите на хилядите вярващи.
Храмът е построен през ІV столетие на мястото, където е завършил земния път на Исус Христос.
Днес храмът се поделя от няколко християнски църкви.
Голяма част принадлежи на Йерусалимската православна църква, има също така арменски, коптски, сирийски и францискански приход.
За най-свещеното място в храма се смята параклиса над Гроба Господен. В него се намира каменното ложе, където е било тялото на Спасителя след разпятието и преди неговото чудодейно Възкресение.
И до днес слизането на Благодатния огън не е обяснено от научна гледна точка и неговата поява се възприема като чудо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!