О т 3 до 78 на сто ще бъде данъкът "Обществено здраве" като процент от цената на т.нар. вредни храни. Това обявиха днес министрите на здравеопазването - Петър Москов, и на спорта - Красен Кралев.
Простият пример показва, че с един лев ще поскъпне пакет бисквити, в който има повече захар, сол и трансмастни киселини, както и всички тестени изделия, захарни продукти и сладоледа. С около 50 стотинки повече ще даваме за газираните и енергийни напитки, и шоколадвите изделия.
Пържените картофи, които най-често поръчваме по заведенията, ще поскъпнат с лев и 12 ст. Това обаче важи само за тези, приготвени в частично хидрогенерирано олио.
Най-значително (78 на сто от цената на продукта за кг) ще бъде увеличението при имитиращите млечни продукти
както и при маргарина - 58 процента.
Така нареченият фастфууд - сандвичи, чипс, солети и др. подобни, ще скочи с 17 на сто, а при сосове, снаксове, готови супи увеличението е между 10 и 16 на сто то цената на продукта за килограм.
Данъкът няма да включва нито един вид основни храни (хляб, млечни и местни продукти, плодове, зеленчуци и мн. др.). Напротив,
целта е да се поощри употребата именно на тези храни
обяви Москов. Няма да се включват сокове и нектари от плодове, както и всички други продукти, съдържащи плодове 40 процента или повече от теглото си; кафе, чай; продукти със съдържание на какао 40 или повече процента от теглото; продукти, отговарящи на изискванията за екстра качество конфитюр и екстра качество желе; пчелен мед.
Няма да има никаква административна тежест след въвеждането на данъка, обеща министърът. Днес започваме битката и тя няма да е лесна заради многото лобисти,добави той. Не мисля, че сме наивници на средна възраст, каза още Москов.
Той поясни, че заради данък "Здраве" има предложение за промяна и на Закона за радио и телевизия, които
забраняват рекламата на вредни храни по време на детски предавания
Не е мислено за отнемане на лицензи на магазини и заведения, които не спазват закона, призна здравният министър.
Законопроектът ще бъде публикуван в интернет и още утре започва неговото обществено обсъждане, каза Москов. Той се надява новите правила да влязат в сило още от 2016 г. Министърът обясни, че моделът за данък "Здраве" е заимстван от Унгария, където е дал много добри резултати. След въвеждането му с над 27 процента намаляло производството на т.нар. вредни стоки, с 80 на сто се е понижило потреблението на същите стоки заради по-високата им цена, освен това
хазната е събрала над 60 млн. евро
Храните, включени в обхвата на данък "Обществено здраве", са разделени в 4 категории: храни със съдържание на частично хидрогенирано растително масло; храни със съдържание на сол; храни със съдържание на кофеин или таурин и храни със съдържание на захар.
В подкрепа на новия налог Москов изнесе редица
смущаващи данни за здравния статут на българите
според които всяко шесто дете у нас е с наднормено тегло, както и над 60 на сто от възрастното население. България е на второ място, след Австрия, по броя на хората с наднормено тегло.
В България се консумира средно 8 г сол при стандарт от 5 г, наложен от Световната здравна организация, допълни Москов. Варненският регион е рекордьор по употребата на сол - между 12,7 и 14 г!
На челни позиции сме и в още тъжна класация - употребата на енергийни напитки от деца: второ място след Холнадия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!