А ко се чудите дали е възможно, оказва се, че да. Деца, специалисти и доброволци вече няколко години отглеждат зеленчуци в биоградина в София.
Градината е и възможност за учениците от училището за деца с увреден слух "Проф. Дечо Денев“ да развият нови умения, да научат повече за пътя на храната и да се срещнат с нови хора.
Идеята за биоградината в двора на училището в кв. "Манастирски ливади" е на Светла Николова, председател на Сдружение „Агролинк“, което работи в областта на биоземеделието от 15 години – първо със земеделски производители, за да ги привличат към идеята за биоземеделие, а по-късно и с ученици.
„Постепенно, в този период на натрупване на опит, осъзнахме, че най-лесно промяната на мисленето на възрастните хора е чрез децата.
При пътувания в чужбина видяхме, че има специални проекти и инициативи, които работят с деца с определени нужди, има подобни училища, като това, с което ние работим, и при тях се създават подобни градини, а работата в тях е и терапия за децата“, разказа Светла Николова.
Възможност за реализирането на идеята у нас тя намира в училището за деца с увреден слух "Проф. Дечо Денев“, което има голям двор и традиции. В училището има и кулинарна паралелка, което е възможност децата сами да отглеждат растенията, които да използват като продукти в уроците по готварство.
Опитваме се да покажем на децата пътя на храната - работата в градината, как се засяват семенцата, отглеждането им и след това те самите как от растенията да приготвят храна, разказа Светла Николова.
В градината има и компостер, децата се учат и на разделно събиране на отпадъците.
Миналата година те направиха демонстрация пред други деца как се компостира и се почувстваха много горди от това, че те обучават други деца и за първи път имат самочувствие, че и те могат да учат някой друг, допълва Николова.
14-годишната Емануела Петрова от училището разказва оживено как са подреждали цветята и зеленчуците в градината. Беше много хубаво, казва тя и допълва, че сестра й Венера Петрова, която също учи в училището, готвела от малка и приготвила вкусни неща с продукти от биоградината.
Две години поред биоградината печели финансиране по грантовата схема Мтел еко грант, а фондация „Помощ за благотворителността в България“ помага с набирането на доброволци, които заедно с децата се грижат за градината.
"По време на доброволческата акция в биоградината научихме как се изгражда една градина, как се подготвя земята, как се оформя мястото за посевите и лехите. Разбрах също колко е трудно да се опазят, да се развият и отгледат насажденията. Целият този процес изисква много усилия и грижи", споделя Гергана Цвяткова, служител в Мтел и един от доброволците в градината.
Светла Николова смята, че проектът за биоградината може да се развие и разшири и тя да захранва стола на училището със здравословна храна.
„На много места е така - в Гърция има подобен проект в училище, близо до което има конна база с ресторант. Там навсякъде пише, че ресторантът се снабдява с храна, произведена от деца от това училище и усещането е съвсем различно“, казва Николова.
Тя се надява и повече от учителите да включат градината в заниманията с децата – примерно там да се провеждат заниманията по ботаника, биология, най-малките ученици могат да се учат да броят на открито.
Светла Николова разчита и на повече толерантност от страна на живеещите в съседство на училището. Някои от тях влизали в двора, за да разхождат кучетата си и унищожават посеви. Вече са събрали пари за възстановяване на оградата на училищния двор и се чака разрешението от община „Витоша“.
А до края на май в "Червената къща" (ул. "Любен Каравелов" 15) са изложени фотографиите и рисунките на децата от училище "Проф. Дечо Денев“. Всеки, който посети изложбата, може да купи рисунка или снимка, като дарение за каузата "С децата в биоградинката".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!