По думите й не може да се каже какъв е броят на децата, които стават жертва на насилие, защото няма статистика, но се предполага, че има такива, които са насилвани през целия си живот.
Това, което сериозно ни обезпокои при разговорите със социалните работници по места е, че се увеличават случаите на сексуална експлоатация в българските семейства, посочи Гергинова.
Експертите обясняват това донякъде с кризата. Официалната статистика за миналата година сочи, че най-големият процент на насилие е свързан с пренебрегването, т.е. неосигуряването основни права на детето.
37% или 802 случая от общо 2155 за миналата година са такива, посочи Калин Каменов зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). По думите му това е ръст от около 500 случая спрямо 2009 г.
Според Каменов системата започва да работи малко по-добре и сигналите достигат до държавната агенция. Той отдава значение и на въвеждането на гореща телефонна линия за деца.
От всички случаи над 80% са в семейна среда
Докладът на БХК констатира сериозни нарушения на правата на децата и в кризисните центрове. За 2010 г. те са 12 на брой.
В тях обаче освен деца, жертва на трафик и насилие, вече се настаняват и деца, които са извършили противообществени прояви - джебчийски кражби, проституция и др.
Към момента БХК констатира, че само около 1% от децата, настанени в кризисните центрове, са жертви на външен трафик. Най-голям е процентът на жертвите на вътрешен трафик - около 70%.
20% от децата в кризисните центрове са жертви на домашно или друго насилие. 5% са там заради безнадзорност, а 5% - заради противообществени прояви.
Друг проблем е, че в по-голямата си част настаняванията в тези центрове са произволни. Въпреки фиксирания 6-месечен законов срок, изследването на БХК показва, че
има деца, оставяни там за по-дълъг период от време
Според комитета престоят трябва да е до три месеца. "Не е допустимо дете да се държи на затворен режим единствено заради това, че към момента няма къде другаде да бъде настанено", посочват от организацията.
Според тях това трябва да е крайна мярка и то за деца, които действително имат нужда от психосоциална интервенция. Във всички други случаи те биха могли да бъдат насочвани към центрове за настаняване от смесен тип или други социални услуги.
14-годишно момче от Разград
пострада, след като беше напръскано със
спрей в лицето от неизвестни младежи,
съобщи полицията
в града.
Момчето седяло на пейка пред блока си заедно с други деца в събота
вечерта. На съседната пейка имало група
по-големи младежи, които започнали да
се заяждат с тях.
Двама от тях хванали детето, отворили
му устата и го напръскали със спрей под
езика.
След нападението момчето получило
халюцинации и било настанено в интензивното
отделение на Разградската болница. Според дежурния лекар спреят не
е нито невропаралитичен газ, нито опиат, но момчето ще остане под наблюдение.
През 2009 г. полицията арестува мъж, който
обикаляше из столичните квартали,
примамваше деца и ги убождаше със
спринцовка. Жертвите на маниака бяха
между 6- и 11-годишни, а полицията
установи, че нападателят е извършвал
нападенията цели девет години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!