М ладите българи от сдружение „Тук-Там“ продължават родолюбивата традиция на възрожденците – да подпомагат финансово будни младежи да учат в чужбина.
За разлика от именитите си предшественици го правят по най-съвременния начин – с краудфъндинг кампания за набиране на средства в интернет. Чрез нея приканват българите, разпръснати по света, да финансират с дарения, кой колкото може, магистратурата на трима студенти в чужбина.
Условието е след края на обучението си да се върнат и да приложат наученото в България.
Това е второ издание на инициативата на сдружение „Тук-Там“ - организацията на българите с опит и образование в чужбина, които вярват в България.
Чрез проектите и инициативите си те обединяват българи, живели или живеещи зад граница, като използват опита и знанията, натрупани в чуждата среда, за да правят страната ни едно още по-хубаво място за живеене.
През 2016 година чрез фонда и инициативата „Иди, учи и се върни“ бяха подкрепени трима души с общо 11 хиляди лева за техните магистратури в Харвард, Кеймбридж и Марбург. До 15 април тече втора дарителска кампания, наречена “Сговорна дружина носи опит от чужбина”, чиято цел е да събере средства за новото издание на фонда.
Дарителската кампания е в crowdfunding платформата Generosity, а даренията са в долари. „Само за 19 дни бяха набрани 60% от цялата сума от 61 дарители, като всяко дарение независимо от сумата ни доближава все повече до целта. Това много ни радва, защото означава, че хората припознават каузата като своя и ни подкрепят. Традицията продължава“, казва Юлия Георгиева, мениджър проекти в „Тук-Там“.
В Тук-Там възраждат традицията за дарителство по време на Възраждането. Много са примерите на българите, инвестирали в образованието на будни младежи – Васил Априлов, Иван Денкоглу и братята Евлоги и Христо Георгиеви, с чиито дарения е изграден Софийският университет. Впечатляващ е и фактът, че много обикновени хора също са помагали с каквото могат за образованието на будни българчета.
Васил Априлов и Денкоглу имат сходна история. Те са израснали в голяма нищета и беднотия, но и двамата се развиват успешно в чужбина и стават много предприемчиви търговци. Натрупват състояние, което инвестират в България в различни образователни институции, в това число Априловската гимназия. Помагат и на будни младежи да учат в чужбина с условието да се върнат в България.
Примерите за успешни стипендианти са много. Такъв е Иван Гюзелев, български просветен деец, математик, политик и философ. Той е един от основоположниците на гимназиалното образование по физика в България. След обучението си се връща в Габрово, от 1871 до 1876 г. преподава в Априловската гимназия и създава първия кабинет по физика. По-късно става министър на народното просвещение и дългогодишен председател на Върховната сметна палата.
Стипендиантът Тодор Бурмов пък впоследствие става и министър-председател на България. И съставителят на „Рибния буквар“ Петър Берон е заминал с такава стипендия да учи в чужбина.
„Тези примери на големи българи ни вдъхновяват. Ние си обгрижваме нашите стипендианти не само финансово, но и с всякаква друга подкрепа. Чуваме се поне веднъж месечно и се подготвяме за тяхното завръщане това лято, защото трябва да им помогнем и да се реализират обратно тук“, казва Юлия.
Сиво Даскалов е техният стипендиант в Кеймбридж. Той учи изкуствен интелект. От Варна е и иска да се върне в родния си град и да преподава във Варненския университет. В момента обмисля как ще съчетае преподаването в университета и бизнеса, към който се насочва.
Другият стипендиант Атанас Събев специализира данъчно право в Harvard Law School. С това иска да продължи и в България, като също така да помага на стартиращи компании да се справят по-добре с данъчната документация. Лилия Костова специализира методи на учене сред природата в Марбург, Германия. Тя иска, като се върне в България, да създаде свое училище за учене сред природата.
Подаването на документи от кандидати за следващите стипендии започва на 24 април и продължава до 24 май. За комисията, съставена от хора от „Тук-Там“ и изявени личности от бизнеса и неправителствения сектор, е много важно кандидатите да знаят какво искат да постигнат и то да е обвързано с България.
До 15 април всеки българин по света може да подкрепи кампанията „Сговорна дружина носи опит от чужбина“, като дари средства или пък сподели за нея с други сънародници тук- https://www.generosity.com/education-fundraising/tuk-tam
Aвтор: Боряна Антимова
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!