След шествията в страната, свързани със събитията в пловдивското село Катуница, са задържани над 100 души, съобщава МВР.
За нарушаване на обществения ред в Бургас са задържани двама души, срещу които е образувано незабавно производство, в Пазарджик - също двама, в Плевен - 8, в Пловдив - 47 и във Варна - 20.
В столичната полиция са отведени 23 души. Сред тълпата е имало 12-годишно момче, хвърляло камъни срещу полицията.
По време на шествията са пострадали двама полицаи - в София и Варна. Те са без опасност за живота.
За да се разконцентрират служителите на реда,
на тел. 112 са подадени множество сигнали за несъществуващо напрежение,
които при проверка са се оказали неверни.
Установени са и фалшиви сигнали за запалени автомобили във Варна.
В цялата страна продължава засиленото полицейско присъствие.
30% от задържаните са непълнолетни, съобщи по БНР и.д. министър на вътрешните работи Веселин Вучков.
Да се замислим дали трябва да позволяваме един криминален инцидент да прераства в нещо друго, не дай си Боже в междуетнически или религиозен сблъсък, призова той.
Вучков заяви още, че са били предотвратени по-големи инциденти, като не се е допуснало насочване на някои колони от протестиращи към молитвени храмове.
Част от протестиращите заради събитията в Катуница бургазлии се опитаха да заловят няколко жени от ромски произход, а един от организаторите им бе задържан.
Напрежението обаче ескалира в района на жп гарата в града, където протестиращи забелязаха три ромки.
Опитът им да ги заловят бе възпрепятстван от полицаи и жените успяха да избягат, съобщава агенция "Фокус". Задържан е и един от лидерите на протестиращите.
Над 600 младежи се събраха в центъра на града, скандирайки расистки лозунги
и пеейки българския химн. Според агенцията част от протестиращите са с черни и бели маски на лицата си.
Повечето от тях са разбрали за протеста от социалната мрежа "Фейсбук". От пресслужбата на полицията съобщиха, че служителите на реда също са научили за проявата от мрежата.
Протестиращите са се отправили през централната градска улица към района на старата поща и жп гарата, тъй като е известно, че на тези места нощно време се събират социално слаби роми, които дишат лепило и проституират.
Около 1000 души, между 18 и 30 години, се събраха около НДК в София,
също организирани от "Фейсбук". Около 19,15 ч. участниците в протеста решиха да се преместят пред сградата на Народното събрание поради провеждащия се пред НДК концерт.
Един от протестиращите съобщи по мегафон, че музикалното събитие е провокация към тях.
Срещу кордона от полицаи, охраняващи парламента, младежите направиха кордон от национални знамена. Протестиращите пяха "Тих бял Дунав се вълнува" и националния химн.
"Искате ли да сте роби в собствената си държава", викаха една част от тях, а друга им отговаряше: "Не".
Пред сградата на парламента имаше засилено полицейско присъствие. Някои от младежите започнаха да хвърлят стъклени бутилки по сградата, но според други протестиращи това са провокатори. Вероятно в множеството има и агитки на футболни фенклубове.
Със закани и словесни нападки след едноминутното мълчание в памет на Ангел и Павел, които загинаха в Катуница, малка група от протестиращите тръгна към двама фоторепортери, единият от които фотожурналистът на агенция БГНЕС Антон Станков.
Скандалът, при който не се стигна до употреба на сила и който бързо бе потушен, бе провокиран от яда на протестиращите, че двамата журналисти са снимали вместо да коленичат по време на минутата мълчание.
По-късно протестиращите се насочиха към джамията,
като по пътя си скандираха "Българи юнаци" и "Циганите да умрат". Пред Министерския съвет те бяха пресрещнати от полицаи и спряха.
Служителите на реда ги изтласкаха към бул. "Ал. Стамболийски", като удряха с палки по щитовете. Протестиращите пък ги замеряха с камъни.
Районът около джамията бе ограден от кордон полиция, както и градинката пред Централната баня. На крак бяха вдигнати и служители на "Гражданска защита". Целият район бе блокиран, движението бе затворено, а коли на жандармерията кръстосваха улиците.
По булевард "Витоша" протестиращите обръщаха кофи за боклук,
но и там бяха пресрещнати от полицията, която ги разцепи на няколко малки групи и успя да ги разпръсне.
Междувременно от "Атака" обявиха, че ще останат цяла нощ пред Президентството
Пред сградата на бул. "Дондуков" 2 бяха Павел Шопов, който е кандидат на партията за вицепрезидент, председателят на "Атака" Волен Сидеров, който е кандидат за президент, депутати и активисти.
Нощното бдение е продължение на протеста на "Атака", на който от партията поискаха ГЕРБ да подкрепи мерките, които предлагат за намаляване на ромската престъпност.
"Атака" иска още президентът да свика Консултативния съвет за национална сигурност и на извънредно заседание на парламента да бъдат обсъдени предложенията им за законодателни промени за намаляване на ромската престъпност.
От "Атака" ще продължат протеста, докато няма реакция на исканията им от премиера и президента.
Полицията задържа 47 души в Пловдив,
които на изтегляне след протеста на пл. "Съединение" са хвърляли камъни по минаващите автомобили, съобщиха източници от полицията.
Въпреки забраната за протест от и.д. кмет на града Александър Долев на площада се бяха събрали няколкостотин души.
На протеста са присъствали повече от 1500 души. Сред тях са били предимно фенове на футболните отбори "Локомотив" и "Ботев"-Пловдив, съобщава агенция "Фокус".
Демонстранти са счупило обзорно стъкло на полицейски патрулки и операторска камера на една от телевизиите. Те са хвърляли камъни и по случайно минаващите автомобили.
Засилено присъствие на полиция и жандармерия има около Джумая Джамия и в района на Аджисан махала, където по непотвърдени данни има сериозно напрежение.
С патриотични песни, националния химн и възгласи като "Не искаме слава и пари, а циганската махала да гори" и
"Турците под ножа, циганите на сапун" протестираха в Благоевград
В града има засилено полицейско присъствие, тъй като протестът в подкрепа на жителите на село Катуница минаваше на метри от митинга на ГЕРБ, който откри предизборната кампания на кандидата за кмет на Благоевград Атанас Камбитов.
Пенсионери донесоха от митинга на ГЕРБ кибрит с логото на управляващата партия и се присъединиха към протеста срещу фамилията Рашкови. Шествието завърши с едноминутно мълчание и падане на колене в памет на двамата загинали младежи при размириците в Катуница.
"Вчерашният и днешният протест бяха мирни, но ако не бъдат освободени задържаните при палежите, следващите протести няма да бъдат мирни", закани се организаторът Людмила Спасова, координатор на ГС "Сила" в Благоевград.
Полицаи и жандармеристи предотвратиха нахлуване на протестиращи в ромската махала във Варна
Полицаите на няколко пъти блокираха подходите към кв. "Максуда", населен предимно с роми.
Въпреки това част от протестиращите успяха да заобиколят органите на реда и да стигнат до ромската махала. Своевременната намеса на служителите не позволи да се стигне до размирици.
Според агенция "Фокус" по време на безредиците е бил арестуван кандидатът за кмет на Варна Костадин Костадинов.
Клуб на ДПС е бил опожарен в централната част на Плевен,
съобщава агенция "Фокус" . В непосредствена близост до него се намира и партийна централа на БСП, но помещението не е пострадало от огъня. Има свидетели на пожара.
В Плевен е имало организиран протест пред сградата на общината. Има информация, че сред протестиращите е имало значителен брой представители на ПП "Атака", които са искали да отидат в индустриалната зона на Плевен, където има ромско гето.
Те обаче са били спрени от полицията, след което са се върнали в центъра и са запалили партийния клуб.
Протести и бдения заради събитията в Катуница имаше и в други български градове, сред които Враца, Ловеч, Пазарджик и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!