Над час и половина без краен резултат продължи дискусията дали в Закона за горите да се дава право на строеж за изграждане на ски писти и открити съоръжения за спортни, културни и религиозни нужди в Народното събрание днес.
Промените се обсъждат на второ четене, но днес депутатите не успяха да гласуват спорния параграф и ще продължат на следващо пленарно заседание.
Предлага се право на строеж върху поземлени имоти в горски територии без промяна на предназначението на територията да се учредява за изграждане на стълбове за лифтове и влекове, както и стълбове за други съоръжения за транспорт без контакт с повърхността на терена.
Право на строеж да се допуска и за ски писти, станции на лифтове и влекове, открити съоръжения, обслужващи спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи и необходимите леки второстепенни постройки на допълващото застрояване, свързани с тяхното функциониране, предлагат вносителите на промените в закона.
Според опозиционни депутати този текст е лобистки и ще доведе до загуби на държавата и презастрояване в горите.
Димчо Михалевски от БСП твърди, че предложението крие в себе си "изключителна защита на недържавни интереси". Според него досега се е давало право на строеж без промяна на предназначение за изграждане на техническа инфраструктура, а промяната "отваря вратата за абсолютно всякакви строежи". Това било директен начин без процедура да се предостави държавна собственост на определени хора.
Колегата му Румен Петков, бивш министър на вътрешните работи, иронично поиска да бъдат изредени поименно тези, за които се изработва законът. Той попита защо в предложението за промени фигурират и обекти за религиозни нужди.
В същия дух Михаил Михайлов от Синята коалиция пък определи предложението като "подарък за няколко фирми, опакован в червена панделка". Това е лобистко законодателство под натиск, каза Михайлов и посочи за пример случая с фирмата, която държи лифта на Витоша. Според него се прави "ситуационно законодателство".
Според депутата от ГЕРБ Емил Димитров настоящия закон предвижда за строеж на спортни съоръжения земите да се изключват от горски фонд или да им се промяна предназначението. По думите му реално изключването от горския фонд става, чрез продажба и държавата губи тези земи.
А при отдаване право на строеж, както е според предлаганите сега промени, държавата запазва тези земи, посочи той.
"В случая става дума за инвестиции от 200-300 млн. лв., а не че държавата ще загуби тези пари. Ще спечелят софиянци за Витоша, ще спечелят хората от Банско и Разлог за това, че ще имат инфраструктура", заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев пред журналисти в отговор на нападките на опозицията.
"Попитах днес от трибуната на Народното събрание дали швейцарци, германци, австрийци, италианци са по-глупави от нас или по-малко мислят за природата си. Мисля, че и Швейцария е един пример, в който бизнесът, хората и природата живеят и работят в хармония. Да се опитаме да направим същото", призова той.
Велчев припомни, че в продължение на 22 години Витоша беше оставена на силови групировки да се борят кой да вземе и да направи нещо там.
Както е известно, през последните зими на Витоша няма скиори, намаляват и туристите.
"Явно никой нищо не правеше, имаше само идеи. Има много хора, които тук спорят, но никога не са се качвали на Витоша, не са ходили в планината, но тук, от трибуната лесно упрекват в нечисти сделки, когато нещо се прави", възмути се депутатът.
Не е задължително в предложенията на управляващите да има користни цели, смята Велчев. Забелязвате, че ежедневно ни атакуват, че няма достатъчно инвеститори в България - ще говоря с факти, а не да се оправдавам от нападките на опозицията, подчерта той. Не можеш да намериш инвеститор и да му даваш нещо на парче всяка година, да му определяш такси и концесии, които той да заплаща - бизнесът иска ясни правила, каза Велчев.
В същото време днес в София се провежда работно заседание на Управителния комитет по проект "Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски хабитати в НАТУРА 2000 зони", реализиран по програма "Life +" на Европейската комисия.
Проектът е съвместна инициатива на Изпълнителна агенция по горите, Горска семеконтролна станция - София и Сдружение "Инициативна група Витоша". Сред целите на проекта са подобряване на природозащитния статус на приоритетни горски местообитания в няколко пилотни територии. Предвижда се още и създаване на основи за опазване генетичния фонд на видове и местообитания от НАТУРА 2000 в цялата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!