В училищата ще бъде наложено по-здравословно хранене. Това предвижда новата Наредба 37, която влиза в сила от 15 септември, обяви д-р Маша Гавраилова, началник на отдела "Опазване на общественото здраве" в Министерство на здравеопазването (МЗ).
Документът задължава училищата да въведат в менюто риба веднъж седмично и да изключат напълно тортите и пастите.
Пилешкото месо в столовете вече ще се сервира без кожа, а по останалите видове месо не трябва да има видими тлъстини.
В столовете и бюфетите ще трябва да работи поне едно лице с образование в сферата на общественото хранене.
Според проучване сега 84% от училищните столове не предлагат пълнозърнести храни, а в 20% от тях в менюто въобще не присъства риба.
В лавките се предлагат над 20 вида чипс, но разнообразието на сокове е сведено само до пет вида, обявиха диетолозите.
Според проф. Стефка Петрова, зам.-директор на Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ), данните за наднорменото тегло на децата от десет години насам са стряскащи.
През 2008 г. 30% от първокласниците са били с наднормено тегло, като 17% - със свръхтегло, а 13% - със затлъстяване.
Това, според проф. Петрова, води до ранен диабет сред децата, покачване на кръвното налягане, както и затлъстяване в по-нататъшен етап от живота, което е трудно лечимо.
Децата с наднормено тегло са изолирани и в живота си имат социални и психически проблеми, обяви тя.
Формирането на хранителните навици зависи от семейството и училището и обучението по здравословно хранене е насочено и към тях.
В мерките срещу затлъстяването експертите препоръчват практиката в САЩ, където вече има училища без чипсове, а до определен периметър от сградите е забранена тяхната продажба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!