Ч астни съдебни изпълнители ще се борят с нередовните пътници в столичния градски транспорт.
Те ще събират принудително глобите от гратисчии, които не плащат актовете си за пътуване без билет.
Причина за крайната мярка е ниската събираемост на сумите от санкции.
Като студент Красимир пътува с карта и рядко се налага да дупчи билет в автобуса. Затова и почти никога не пътува гратис и не е имал конфликт с контрольорите. „Ако попадна в такава ситуация, по-добре да си платя на място глобата. Така и така съм виновен, пътувал съм без билет”, казва той пред камерите на Нова ТВ.
Немалка част от гратисчиите обаче отказват да платят глобата на контрольора. Само за миналата година те са близо 8 хиляди.
Ако нередовният пътник реши да не плати глобата от 20 лева – тогава контрольорът е длъжен да му напише акт за нарушение. Тогава санкцията може да достигне и 100 лева.
Ниският ѝ размер се запазва само, ако нередовният пътник премисли и плати глобата до три дни след като е хванат без билет. Повечето гратисчии обаче изобщо отказват да плащат санкциите от актовете.
"Немалка част от хората в рамките на година-две имат няколко такива постановления и те не са ги платили – дори имаме и случаи на 12, на 18 пъти”, коментира Красимира Сапунджиева от Центъра за градска мобилност. Именно пътниците с най-много неплатени актове първи ще попаднат под ударите на съдия изпълнителите.
"Това ще е първата група, която пускаме – а поетапно ще предприемем действията по пълното събиране.
Запор на доходите, поетапно събиране на вземанията, може да се стигне и до опис на имуществото”, заяви заместник-кметът на София Любомир Христов.
По линиите с най-много гратисчии пък в акциите ще се включи и полицията, а в крайградските рейсове пътниците ще бъдат посрещани от контрольори още на вратата на автобуса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!