На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата.
Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите бащи.
В повечето страни Денят на бащата е светски празник. Той съществува навсякъде по света, но се отбелязва на различни дати.
Православната църква го чества на 26 декември. В този ден се чества паметта на Св. Йосиф Обручник, на цар Давид като славен родоначалник на Исуса Христа и на Яков, брат Божий, пръв християнски епископ на гр. Ерусалим.
Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф - 19 март.
В Аржентина, Великобритания, Венецуела, Еквадор, Зимбабве, Индия, Ирландия, Канада, Китай, Колумбия, Коста Рика, Куба, Малайзия, Малта, Мексико, Пакистан, Панама, Перу, Филипините, Сингапур, Словакия, САЩ, Турция, Франция, Холандия, Чили, Швейцария, Южна Африка и Япония Денят на бащата се отбелязва през третата неделя от месец юни.
В Русия път празникът се чества на 23 февруари - Ден на защитника на отечеството, военен празник, считан от мнозина за ден на мъжа.
В последните години широка популярност добива американският вариант, който се отбелязва третата неделя на юни. За първи път е честван във Вашингтон през 1909 г., а през 1972 година президентът Ричард Никсън го обявява за официален празник.
Шествие на бащи, облечени в костюми на Дядо Коледа, се проведе днес в столицата. Проявата бе организирана от Фондация "Бащи за отговорно родителство".
Искаме промяна в съдебните практики, така че да има аргументирани становища, институциите да работят заедно, за да може да се получава една правилна оценка на родителите, на техния капацитет, каза Климент Радоев, един от бащите, който бе облечен като Дядо Коледа.
Конкретните искания са за равнопоставено третиране на мъжете и жените в съдебната зала и за създаване на практики, които по обективен начин установяват родителските качества на бащата и майката.
Някои от протестиращите подчертаха значението на мирното и спокойно преминаване на днешния протест и това той да не се превръща във вражда между разделените родители, в центъра на която да попадне детето.
Шествието на бащите премина от Народното събрание по "жълтите павета" в посока НДК, като привлече погледите на много от минувачите. Костюмираните като Дядо Коледа протестиращи издигнаха и много плакати с надписи: "Децата имат нужда и от татко на Коледа", "Бащински грижи – ДА, свиждания – НЕ", "Законът трябва да ПАЗИ, а не да РУШИ семействата" и др.
В последния половин век ролите в семейството са уеднаквени, само че законът малко по-бавно отразява тези обществени настроения, каза още Радоев. "Има и много майки в това положение, които са поставени на колене от действащата съдебна система, защото няма реално отчитане на родителските качества", добави бащата.
Радоев също е извървял тежкия път на раздялата и борбата да може да участва пълноценно в живота на своето дете. "Минахме през много с моята бивша партньорка, има и други хора, които са препатили много. Искаме да помогнем и да направим така, че тези, които сега се сблъскват с проблема да имат адекватни механизми за решаване", заяви той.
Според Радоев в случая няма виновни, просто обществото се е променило и трябва тази промяна да бъде отразена в закона.
Когато се стигне до решение при кого да отиде детето, в съда няма нормативна база, на базата на която да отсъди, смята Виргиния Пенкова, координатор на Фондация "Бащи за отговорно родителство". "В момента се работи по остарели стереотипи, не се отчита, че ролята на мъжа и на жената напоследък са унифицирани. Жената изкарва много често колкото мъжа, а пък съответно мъжете все повече искат да са си при семействата и да си гледат децата", разясни тя. Когато единият родител иска да участва във възпитанието, отглеждането на детето си, то това трябва да му се разреши, допълни Пенкова.
Тя обърна специално внимание на превенцията и предложи в различните образователни институции да се въведат програми, които да подтикват към семейните ценности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!