В ината за фалита и плачевното състояние на завод "Полимери" в Девня не е на семейство Баневи, а на Варненсккия окръжен съд и синдика Иван Балабанов, който го управлява от 2012г. насам.
Това заяви Евгения Банева в интервю за NOVA.
Обявяват бедствено положение в бившия завод „Полимери”
От "Полимери" били източени 6 т солна киселина
Вчера премиерът Бойко Борисов се появи на място в завод "Полимери", където обяви, че държавата ще трябва да инвестира 15 милиона лева в извозването на опасен химикал, съдържащ се в ръждясалите резервоари на завода.
Борисов се закани виновниците за ситуацията да бъдат наказани, като намекна, че това е Николай Банев, приватизирал "Полимери" през 1998 година.
Според съпругата на Банев, Евгения,
премиерът е бил заблуден, че "Баневи са опоскали предприятието".
"От декември 2012 не сме в управление на предприятието. Оттогава то се управлява от синдик Иван Балабанов", заяви Банева.
Същата година предприятието е обявено във фалит и впоследствие не е под контрола на семейството.
"За 4 години от предприятие с активи 200 милиона и договорени инвестиции за над 100 милиона долара от "Полимери" остана лунен пейзаж", заяви Банева. По думите й тя и съпруга й са осигурили включването на първокласен китайски инвеститор в "Полимери".
Бизнесдамата обвинява съдебната система за сегашното плачевно състояние на комплекса и ситуацията с опасните отпадъци.
"От 1997 до 2012 няма проблем с опасния отпадък, защото резервоарите са перфектно обслужвани",
заяви Банева. По думите й отговорност трябва да се търси на синдика Иван Балабанов и окръжния съдия Цвета Павлова, обявила предприятието във фалит.
Не може за над 10 милиона задължения и договорени инвестиции за стотици милиони да се обяви във фалит предприятие с активи за над 200 милиона, смята Банева, която допълни, че в съда не са разгледали и оздравителния план, внесен от семейството.
"Синдиците в България са облечени в огромна, безконтролна власт", е мнението на бизнесдамата.
В началото на юни пловдивската компания "Хъс" купи активите на фалиралия завод "Полимери", който не работи от 2010 година. За фалиралото преди четири години предприятие, бивша собственост на Николай Банев, са платени 14.5 млн. лв. Цената е за земята, сградите и оборудването, което вероятно ще бъде нарязано на скрап.
Банев не успя да задържи нито един от производствените активи, придобити при масовата приватизация. Завода за електромотори в Троян "Елма" също фалира, а дялове в други предприятия бяха продадени. Остана собствеността му в курорта "Русалка".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!