Международната оценка на Европейската научна фондация (ESF.org) и от Европейската федерация на академиите на науките (AllEA.org) показва, че мнозинството от институтите на БАН извършват ценна изследователска дейност според международните стандарти.
Това съобщи председателят на БАН академик Никола Съботинов на пресконференция, на която бяха представени резултатите от оценката за 69-те института и лаборатории на БАН (BAS.bg).
Той посочи, че
докладът е от 500 страници и че най-важното
заключение в него е, че БАН е разпознаваем
изследователски център и има
място сред научните институти в Европа
Докладът показва, че в академията има екипи на водещи световни позиции в областта на научноизследователския потенциал, заяви Съботинов.
Политиците ни трябва да се гордеят, че външните експерти високо оценяват БАН, каза той.
Една от препоръките
в доклада е свързана с
необходимостта от подкрепа на младите изследователи
Според Съботинов заплащането на младите учени може да се повиши след освобождаването на по-възрастни учени.
Друга възможност е бърза реформа в заплащането в БАН, но тя трябва да се подкрепи и от държавата.
Сред институтите, които имат най-добра оценка са Централната лаборатория по фотопроцеси "Акад. Йордан Малиновски", Институтът по полимери, Институтът по електрохимия и енергийни системи, Институтът по молекулярна биология, Национален Институт по Метеорология и Хидрология, Институтът по океанология, Националният археологически институт с музей, Институтът по геофизика.
Международната
оценка за дейността на БАН е добра, но
има звена за преструктуриране и ще се
види занапред кои са те, беше
коментарът на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов
Отсега започва работата в тази насока, но не бива да се радваме на закривания, посочи министърът. Не трябва да има такава радост, по-добре е да видим как може да се подобрят нещата в академията.
Министерството на образованието (МОМН) ще подпомогне
реформата в БАН,
тъй като неминуемо някъде ще се наложи да се използват властови лостове, заяви министър Игнатов.
Попитан дали се очаква закриване или обединяване на институти на БАН, Сергей Игнатов каза, че "БАН ще направи сливания, някои институти ще бъдат закрити и ръководството е готово, в зависимост от научните екипи, да развива отделни направления", посочи министър Игнатов.
На въпрос
дали
министър Симеон Дянков е редно да се
извини
за изказването си за "феодалните старци", след като оценката на БАН е добра, министър Игнатов каза, "че финансовият министър е обяснил и е бил прав, че в сегашното твърдо състояние на БАН, но и цялата българска наука, представляват една доста затворена общност с патриархална зависимост".
Имаме нужда от промяна, защото най-тежкият проблем у нас не е, че има възрастни хора в академията и в науката, а че намалява броят на младите учени, каза Сергей Игнатов.
Според него
"изтичането на мозъци",
ако е проблем за Европа, то за България е разтърсващ проблем. Към него като се добави и демографската криза ни чакат много тежки години.
Министър Игнатов заяви, че единственият начин за решаването на този проблем е бързата промяна, която да определи нормалното присъствие на младите учени в България с "една много прозрачна пътека за развитие".
Той отново заяви,
че акад. Съботинов е съобщил, че
около
500 души ще бъдат пенсионирани
в БАН, като е възможно някои от тях да бъдат привлечени отново в академията под формата на договор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!