С ритуал по миене на ръцете акушерките и лекарите от Първа АГ "Света София" си пожелаха да се раждат повече бебета и всички да са здрави.
Кметът на столицата Йорданка Фандъкова ориса и първото бебе, родено на днешния празничен Ден на родилната помощ, който 0т 1951 г. се отбелязва на Бабин ден (по стар стил).
Щастливото бебче се казва Андрей, а майката Бояна Христова е експерт в РИОСВ-София.
Вижте още снимки ТУК.
Бабинден е посветен на „бабите“ - жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Празникът е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането. Преди изгрев слънце майките с деца от една до 3-годишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец, вземат калъп сапун и една нова кърпа, и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“. Обредното поливане се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата
избърсва мокрите си ръце в полите на невестите -
да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с „мартеничка“ - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: „Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!“
На някои места у нас кулминационен момент в обредността представлява обредното изкъпване на бабата-акушерка в реката или на чешмата. Мъжете и жените изнасят бабата навън и я качват в двуколка или на шейна. Понякога слагат бабата в голям плетен кош. Мъжете, преоблечени като „волове“, с кожени маски и рога, влачат колата или шейната из селото.
Ако по пътя невестите срещнат мъж, свалят калпака му и искат откуп
Шумната дружина отвежда бабата на реката и там мъжете обръщат двуколката или коша, в който носят старицата. Изкъпват я във водата. Този обред е известен по нашите земи като „влечугане“ на бабите. Вечерта на селския мегдан всички се залавят на общо хоро. Празникът завършва пред дома на бабата, където хорото я изпраща. Целува ѝ се ръка и се дават дарове. Така се изразява благодарност и обич към тази жена, помагаща на новия живот да се появи.
Болницата „Света София” е първото специализирано здравно aкyшepo-гинекологично заведение, построено след 9 септември 1944 год. в България. През 1994 г., с решение на Столичния общинcки съвет се преименува и оттогава носи името Първа АГ болница - София. От 1959 до 1978 год. е база на Катедрата по АГ на МУ- София за обучение на студенти и специализанти. От основаването си е база на Медицинския колеж - София, за обучение на aкyшepки. В петдесет годишната си история болницата е ръководена от най-изтъкнати български лeкapи aкyшер-гинеколози кaтo проф. Бояджиев, проф. Hикoлoв, проф. Папазов, д-р Илиев, д-р Haкoв, д-р Кънчев. В по-новата история болницата се pъкoвoди много успешно от д-р М. Димитров - от 1974 до 1990 г., д-р Генов, д-р Taбaкoвa, д-р Методи Янков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!