М инистърът на здравеопазването Таня Андреева съобщи в кулоарите на парламента, че ще има паралелна телефонна линия 150, за да се улесни работата на „Спешна помощ".
„Вероятно ще създадем паралелна линия 150,
защото знаете, че 112 е европейски номер и няма как да го отменим, но ще има паралелна линия с оглед по-бърза връзка и по-бързо реагиране от страна на диспечерите и на екипите на „Спешна помощ“, обясни Андреева, цитирана от БГНЕС.
Тя подчерта, че заплатите не са решение на проблемите в „Спешна помощ" и каза, че е получила сигнали, че има политически натиск част от служителите да излязат на протест.
„Говорих с мои колеги, състуденти, които работят там и те дават и други сигнали, а за мен важно да се чуят мненията на всички“, обясни Андреева.
„Част от сигналите са, че има натиск по отношение на това да излязат на протест,
включително и политически“, подчерта тя.
„Спешната помощ" е проблем, който не може да се реши в кратки срокове“,
призна и премиерът Пламен Орешарски след гласуването на вота на недоверие към правителството. По думите му, системата не може да се подобри само с увеличаване на заплати.
„Спешната помощ" е проблем. Подчертавал съм го. Дори и в програмата е записано, че приоритетна мярка е стабилизиране на спешната помощ. Сигурно не сме направили достатъчно, но за съжаление последният неприятен случай е още един повод да се прегледа цялостното функциониране на системата и да се работи върху слабите пунктове в нея“, обясни премиерът.
„Правителството на този етап няма да прави актуализация на Здравната каса“, добави Орешарски. Той отказа да отговори на въпрос дали трябва да има оставка на здравния министър Таня Андреева.
„Министерството на здравеопазването и работещите във филиалите на „Спешна помощ“ трябва да намерят диалог максимално бързо“,
коментира пред журналисти председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Нигяр Джафер, съобщи БТА.
По думите ѝ проблемите в спешната помощ не са от днес, те са натрупвани с десетилетия. Според нея има неща, които могат да бъдат решени бързо и които не изискват много средства.
„Хората искат освен повишение на заплатите, решаване на организационни проблеми, на някои нормативни проблеми, както и да имат нормална среда за работа“, отбеляза Джафер.
„Друг е въпросът как да променим отношението на обществото към работещите в „Спешна помощ".
Не може всеки случай, когато той е медийно експониран, да бъде представен като грешка на работещите в „Спешна помощ“, коментира председателят на здравната комисия в парламента.
„Няма да поискаме оставката на нито един министър, в правомощията на премиера Орешарски е да решава дали ще работи с който и да било от тях“, добави тя.
Председателят на здравната комисия определи като „почти прецедент“ постигнатото пълно единодушие днес при приемането на промените в Закона за лечебните заведения. По думите ѝ измененията решават проблема, при който 899 000 пациенти щяха да останат без достъп до общопрактикуващ лекар.
Същевременно стана ясно, че протестиращите лекари от Центъра за спешна медицинска помощ в София ще се срещнат със здравния министър Таня Андреева в понеделник в 13 ч.
Срещата е инициирана от министър Андреева. Тя изпрати писмо до протестиращите, с което ги кани да обсъдят проблемите в системата, съобщи БНР.
Служители на спешната помощ в София и днес се събраха пред сградата на звеното в подкрепа на своя директор д-р Георги Гелев. Неговата оставка бе поискана от министъра на здравеопазването в понеделник заради много инциденти с пациенти, станали след закъснения на линейки. Въпреки демонстрацията не е била спирана дейността по оказване на спешна помощ.
Протестиращите лекари отново поискаха оставката на министър Таня Андреева.
„Над 90 оставки са били депозирани до тази сутрин от работещи в Центъра за спешна медицинска помощ в София - град“, съобщи по-рано днес д-р Ангел Ангелов, директор на Дирекция „Медицински дейности“ в Центъра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!