С ъздаването на единен регистър за хората с психични заболявания е част от програма на здравното министерство, като той ще бъде факт към есента, заяви здравният министър Таня Андреева по БНР.
"Регистърът ще бъде изграден със средства по Норвежкия механизъм. Там ще разполагаме с около 15 милиона лева за репродуктивно и психично здраве.
Част от мерките, които ще се финансират по тази програма ще бъде и изработването на такъв единен регистър.За изработването на регистъра ще бъде създадена междуведомствена работна група, съобщи министърът на здравеопазването", каза тя.
Андреева коментира още, че програмата на правителството има фокус върху общинските лечебни заведения, особено по-малките и в трудно достъпните региони.
Тя пое ангажимент седемте лечебни заведения, които не са включени в списъка с 51 общински болници, които трябва да бъдат подпомогнати, да бъдат част от него.
Методиката, по която болниците ще получават субсидия ще е за спешна помощ, т.е ние ще доплащаме за прегледи и изследвания на всеки преминал по спешност пациент.
Първият транш на парите ще бъде към края на март, а след това ще се опитаме всеки месец болниците да получават своя ресурс, каза Андреева.
"Опасният пациент е първо опасен, после пациент. И тук вече се разминават ролите. Опасният гражданин би трябвало да бъде контролиран от друг. Психиатърът ще го контролира едва когато опасността е овладяна".
Това каза в студиото на „Здравей, България” по Нова ТВ експертът по съдебна психиатрия доцент Владимир Велинов, като обясни:
"Близките на нашите пациенти най-често са най-силно застрашени от тях. Това е статистиката. Има полезен ход – всеки гражданин има право според закона да информира кварталния полицай или районния прокурор, след което този индивид да бъде наблюдаван и да се предприемат мерки".
Той коментира трагичния случай в Лясковец, при който загина служител на МВР, а трима други бяха ранени, след като се опитаха да арестуват психичноболен мъж.
„В законите има ясни текстове за мерките и начините на лечение на опасните психичноболни. Много отдавна психиатричната асоциация предлагаше на здравното министерство за условията, начините, сроковете и заплащането на лечението на опасните болни. Защото голяма част от тях не са осигурени и няма как, освен болнично, да се проведе това лечение. Извънболничното е много по-важно. Има стандарт по съдебна психиатрия, но той отлежава в някакви архиви вече шеста година. В него всички тези неща са описани като задължения”, категоричен е Велинов.
„Трудно е да се намесвам в решенията на институциите, защото той още тогава е бил определен за лечение със съдебно решение. Защо не се е провело такова – вече друг трябва да отговори”, добави експертът.
„Психиатърът може да залитне в прекалена хуманност, но ако е със силни граждански позиции може да залитне и в прекалена рестрикция. Психиатрите обаче могат да говорят за болестта и да свържат болестта с риска. Овладяването му вече се случва след това”, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!