Б ългарският алпинист Боян Петров е изчезнал в Хималаите на територията на Тибетски автономен район, КНР, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Алпинистът е опитвал да изкачи 8-хилядника Шиша пангма в Хималаите, Тибетски автономен район. В експедицията са участвали още 10 души - 1 унгарец, 5 италианци и четирима водачи от непалски произход.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ЕКСПЕДИЦИИ НА БОЯН ПЕТРОВ В ГАЛЕРИЯТА НИ
„Боян е в неизвестност от дни, някъде по склона на връх Шиша Пангма. Със сигурност е направил опит да се качи на върха, защото палатката му е била на лагер 3.
Времето рязко се е влошило и другите момчета са слезли в базовия лагер. Те са се движили един ден след него...спасителна акция в момента не е възможна. Най-рано утре ще тръгнат да го търсят“, сподели Радослава.
Тя обясни, че от 29 април никой не го е чувал и виждал, тъй като той е тръгнал сам нагоре към върха. Ден по-късно са се качили други алпинисти, но когато стигнали до 3-тия лагер са намерили палатката празна.
Има шанс Боян Петров да е жив.
Това заяви пред NOVA Мохам Ламсал, организаторът на експедицията по изкачване на 8-хилядника Шиша пангма в Хималаите, Тибетски автономен район.
Алпинистът диабетик пак покори 8000 метра
100 дни след инцидента Боян Петров покори първия си връх
„Според мен има шанс да е жив. Когато те са се качили, не са могли да изчакат повече от 30 минути, но това не означава, че той не се е върнал в лагер 3”, заяви Ламсал.
„Не изключвам да се появи сам, той е опитен катерач”, заяви още Ламсал.
Последните публикации на Боян Петров в социалните мрежи са дни преди да стартира експедицията си. Десетки хора му пожелават успешно изкачване и завръщане.
Тибетската алпинистка асоциация е била информирана за случилото се на 6 май в 12.20 ч. местно време от лицето за връзка от района на Шиша пангма.
Експедицията е имала разрешение за влизане през Дзилун на 10 април 2018 г., изкачване на връх Шиша пангма и напускане през Дзилун на 9 юни 2018 г.
Посолствата на България в Пекин и в Делхи са в непрекъснат контакт с местните институции и следят отблизо случая.
"Ако Боян Петров не се е окопал в снега, би било много трудно да оцелее", каза алпинистът Дойчин Василев за „Агенция „Фокус“.
На въпрос каква е вероятността Боян Петров в момента да се намира на безопасно за него място, Василев отговори, че е много малка.
Алпинистът рекордьор излезе от комата, имал уникален организъм
Алпинистът и зоолог е покорил общо десет осемхилядника. Експертът по прилепите изкачи десетия по височина връх в света - Анапурна, и с това влезе в световната история. Нанга Парбат, известен още с прозвището "Голата планина", става третото "завоевание" с височина над 8 хиляди метра за Боян Петров от началото на 2016 г. По-рано през годината кракът на зоолога от Националния природонаучен музей стъпи на Анапурна (8091) и Макалу (8485) - и двата също в Хималаите, но в Непал.
През 2016 г. Боян Петров и екологът Андрей Ковачев бяха блъснати край Кресненското дефиле. Алпинистът изненада лекарите с бързото си възстановяване след тежките поражения. Той беше изписан от ВМА по-малко от две седмици след инцидента и отново започна да покорява високите върхове.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!