В МВР има план за закриване на 2 районни и 10 участъкови пожарни служби. В някои населени места това ще доведе до големи забавяния при реакция на пожар.
Това разкри Венцислав Станков, президент на пожарникарския синдикат „Огнеборец” в студиото на NOVA.
Колко харчи България за обществена безопасност на фона на ЕС
Пожарникар: Да не сме хора втора употреба
Той и неговите колеги ще излязат на пореден протест пред МВР в събота. Още от лятото пожарникарите искат по-високи възнаграждения и подобрени материални условия на работа, а сега нова причина за недоволството е й плана за закриване на участъци.
Общо в България има 211 пожарни служби, от които 12 ще бъдат закрити.
Станков даде пример със зимния курорт Боровец, където ще е една от закритите станции.
Огнеборците там ще бъдат прехвърлени към управленията в Самоков, София и Пазарджик, а най-близката служба ще е тази в Самоков. В зимните пътни условия, при инцидент в курорта, времето за реакция на пожар в Боровец, до който се стига по планински склон, може да се достигне над 30 минути, смята Станков.
Целта на мярката е служителите на закритите служби да се запълнят свободните щатни позиции в другите и така всеки от пожарните екипи да е от минимум 3-ма души.
Валентин Радев: Леко не разбирам за какво протестират полицаите
„Аз твърдя, че ще се получи обратния ефект. Много от тези служители ще напуснат редиците на пожарната и ще се получи пак един вакуум”, заяви синдикалният лидер.
Огнеборците в момента се опитват да разберат кои ще са другите служби, освен тази в Боровец, които ще бъдат закрити.
В Германия има 17,8 пожарникари на 1000 жители, а в България 0,7 на 1000,
направи фрапантно сравнение Станков. Той обаче допълни, че голямата разлика идва от развитото на запад доброволчество.
Заплащането за хората с желание да помагат при пожари е уредено с подзаконови нормативни актове, но все още доброволчеството не може да се развие достатъчно у нас, допълни синдикалистът.
Така в по-малката по площ Австрия има над 5000 пожарни служби и станции, а у нас – 211, от които 12 ще бъдат закрити.
Основната заплата на новопостъпилите пожарникари е 662 лева.
Още 120 лева те взимат за храна и имат допълнителен процент за изпълнение на специфични дейности. Така възнаграждението им става между 800 и 850 лева, разкри Станков.
„Продължаваме да искаме увеличение на заплатите в МВР минимум с 15%”, допълни той.
Заедно с пожарникарите от лятото протестират полицаи и други служители на МВР, които настояват заплатите им да бъдат увеличени със задна дата. На този етап ведомството уверява служителите, че увеличение ще е възможно да има след Нова година.
Станков уточни, че се планува бюджетът на министерството да бъде увеличен с 55 милиона лева, които ще са крайно недостатъчни да се изпълнят исканията на служителите му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!