Бг гарското предложение за актуализиране на
границите на Националния парк Пирин (pirin.bg) като обект на Световното природно наследство на ЮНЕСКО (whc.unesco.org), е бил приет от световната организация.
Пресцентърът на
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи, че номинацията има за цел подобряване на управлението на националния парк и е била внесена в Центъра по световно наследство
през януари 2009 г.
Сега вече обектът на световното природно наследство на ЮНЕСКО в Пирин е разширен почти до границите на националния парк.
Актуализацията е била разгледана и одобрена на 34-та сесия на
Комитета по световно наследство в гр. Бразилия.
Приети са предложенията за разширение на Пирин като обект на световното наследство като са включени 12
000 хка високопланинска зона, характерна с богато биологично
разнообразие и запазени ландшафти.
Одобрено е изключването от
обекта на скизоните над Банско и Добринище и обявяването им за
"буферни зони".
"Причината е, че те са вече урбанизирани територии и промяната означава, че там не може да се строи нищо повече. Разширяването на двете ски-зони е недопустимо", поясниха от министерството.
Прието е и изключването на четири територии с обща площ 150
хка в районите на Кулиното (Разлог), Сандански и Добринище,
тъй като те са изключени от границите на националния парк в периода
1987-1999 г.
Тези територии са застроени и нямат
консервационна значимост, твърдят от МОСВ.
Националният парк Пирин е обявен за обект на световното наследство към
Конвенцията за опазване на световното наследство на ЮНЕСКО през
1983 г., с площ 24 000 хка. А съгласно българското законодателство площта на парка като
защитена територия е
40,356 хка.
Пирин е един от трите национални парка в България, другите са Рила и Централен Балкан. Те са едни от най-големите и ценни защитени територии в Европа, в които се опазват рядко срещани естествени екосистеми.
Сегашното решение идва след неколкократни проверки и ултиматум, който ЮНЕСКО постави през юни 2009 г.: или България ще гарантира, че строителството на ски курорти в планината ще бъде прекратено, или най-късно през февруари 2010 г. организацията ще впише обекта в списъка на застрашените обекти с всички съответни последствия за българската държава.
Тогава се разбра, че е българската държава още в началото на 2009 г. е предложила ски зоните над Банско, Добринище и Разлог да бъдат изключени от границите на обекта на световното природно наследство.
Увеличаването на площта на обекта е формална процедура, тъй като по принцип самият парк като защитена територия е обект на ЮНЕСКО, а той през годините към него са били добавяни нови територии, а други са били изваждани, обясни зав. "Дневник" шефът на Асоциацията на парковете в България Тома Белев.
Той припомня, че от 2001 г., когато беше дадена концесията за ски-зона Банско на фирма "Юлен", България е в нарушение на конвенцията за световното културно и природно наследство.
Малко по-късно Комитетът за световното наследство заплаши, че ще извади парка от списъка. Това не би довело до някакви санкции за страната, но би имало негативен имиджов ефект за държавата, коментира преди време директорът на парка Георги Грънчаров.
Увеличението на обекта на ЮНЕСКО предизвика пък опасения на кметовете на Банско, Разлог и Добринище, че се прави опит да бъде "блокирано развитието на туризма" в района.
Министърът Нона Караджова им обясни преди време, че разширяването по никакъв начин не засяга туризма и ако трите общини имат проблем с нещо, то е статутът на националния парк и действащия български закон - забраните за строителство в парка.
Актуализирани са границите на националния парк Пирин
Обектът на световното природно наследство на ЮНЕСКО в Пирин е разширен почти до границите на националния парк
2 август 2010, 17:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!