М айка на дете с аутизъм си поставя за лична мисия създаването на центрове за подобряване на уменията на децата с аутизъм за самостоятелен живот и социално включване.
Млади учителки решават да се отдадат на работа с деца от областите Ябланица и Луковит, за да повишават мотивацията им за личностно развитие и нагласата за вяра в собствения им потенциал.
Две момичета се заемат да създадат истинска социалната ферма за младежи, напускащи социални институции, която да им предостави дом, обучение и работа, а мениджър с богат опит в управлението на международни проекти застава начело на организация, която предлага професионално образование за деца в социално неравностойно положение.
Зад всички тези проекти, организации и фондации стоят хора, българи, с непримирим дух и желание да помогнат на обществото да се развива, приема и живее по-добре в рамките на страната ни.
Представяме ви 4 от 18-те проекта, които участваха тази година в най-голямата социално отговорна инициатива на NOVA ПРОМЯНАТА и преминаха през тримесечна интензивна обучителна програма за социални предприемачи, наречена Акселератор, в която научиха ценни и полезни съвети как да развият своите идеи.
Сдружение “Аутизъм днес”
Мисията на “Аутизъм днес” е създаването на центрове за предоставяне на социални услуги за деца с аутизъм, чрез метода на приложния поведенчески анализ.
Сдружението организира кампании за информираност на обществото и участва активно в нормативни промени, регулиращи правата на аутистичните личности и техните семейства.
“Аутизум днес” разполага с център за работа с деца с аутизъм на ул. Витоша 2. Там специалисти работят успешно за подобряване уменията на децата за самостоятелен живот и социално включване.
Владислава Цолова е председател на сдружение “Аутизъм днес” и майка на дете с аутизъм.
- Какво дете беше като малка?
- Много индивидуално, мислех си, че съм различно дете и имах много силно желание за щастливо детство. Това желание да съм щастлива продължава до ден днешен.
- Ако твоят проект беше дете, какво дете щеше да бъде?
- Рошаво с големи зелени очи, много непокорно и индивидуално.
- Порасна ли твоето дете в Акселератора?
- Много. С много по-ясно формулирани цели, пътечки и стъпала е.
Фондация “Програмирай успех”
Фондация “Програмирай успех” работи за създаването на условия за социално включване и демаргинализация, посредством стимулиране на социални алтернативи и иновации, чрез нови технологии. Те стартират нов клас професионално образование за деца, 15 - 18 г., в социално неравностойно положение. Подходът им съчетава съвременни дигитални методи, преподаване „на живо“, профилиране на учениците и геймификация на учебния процес. Крайната им цел е да дадем знание и умения на бъдещите достойни граждани.
Веселин Дробенов е изпълнителен директор на “Програмирай успех” с опит в одита и управлението на проекти.
- Какво дете беше като малък?
- Буйно, изключително буйно! Майка ми въобще не ме харесваше като малък!
- Ако твоят проект беше дете, какво дете щеше да бъде?
- Като мен. Той продължава да е, продължава да се развива на пълни обороти.
- Порасна ли то и по време на Акселератора?
- Да, фокусирахме го, извадихме конкретиката на неща, които си знаехме, но не можехме да кажем добре. Сега със сигурност го комуникираме много по-добре и резултатът е видим - вратите започнаха да се отварят!
Проект “Училищни чудеса”
“Училищни чудеса” е инициатива създадена през 2013 г. от учители преподаващи в общините Ябланица и Луковит с цел повишаване на мотивацията на учениците и развиване на житейски умения. Към момента са организирани 13 междуучилищни събития в партньорство с четири основни училища. “Училищни чудеса” е програма, която цели да предотврати отпадането от училище на деца от 5 до 10 клас от малки населени места като ги ангажира в реализирането на междуучилищни проекти, които повишават мотивацията им за личностно развитие и нагласата за вяра в собствения им потенциал.
Йоана Славова и Александра Иванова са учителки, част от отдадения екип на “Училищни чудеса”.
- Какви деца бяхте като малки?
- Александра: Глезени!
- Йоана: Аз бях много щастлива!
- Ако Вашият проект беше дете, какво дете щеше да бъде?
- Александра: Ако нашият проект беше дете, щеше да е супер щастливо дете, усмихнато! Дете, което си представя бъдещето и си мечтае за него.
- Йоанна: Да, определено много мечтаещо дете и много живо, щъкащо!
- Порасна ли Вашето дете по време на акселератора?
- Йоанна: Започна да умее да се изразява и другите започват да го разбират.
- Александра: Има още много накъде да се развива, може би дори още е в утробата!
Фондация „Подарете книга”
Фондация „Подарете книга” играе ролята на медиатор между деца, лишени от родителски грижи и доброволци, които стават техни приятели. Инициативата започва през 2010 г. и към днешна дата е национална структура с над 300 активни ментори, приятели на повече от 400 деца и младежи в 16 институции в цялата страна.
Фондацията разработва социалната ферма за младежи, напускащи социални институции съчетава в едно работа, настаняване и обучение. Фермата ще произвежда чиста земеделска продукция, която ще продава като социален продукт. Целта е в защитена среда младежите да се сблъскат с трудностите на външния свят и да продължат да учат.
Благовеста Пугьова е основател и председател на “Подарете книга”, а Теодора Спасова - мениджър във фондацията.
- Какви деца бяхте като малки?
- Теодора: Весели!
- Благовеста: Щури, аз се качвах по покрива!
- Ако Вашият проект беше дете, какво дете щеше да бъде?
- Благовеста: Амбициозно! От тези деца, които са на село, гледат кравите, пасат овцете и се реят в спокойствие и мечти.
- Теодора: Щеше да лежи на поляната, да гледа облаците и да си представя различни форми.
- Порасна ли Вашето дете по време на Акселератора?
- Благовеста: Порасна доста, да!
- Теодора: Излязоха му няколко пъпки, минаха му!
- Благовеста: Подреди му се хаоса. Преди беше просто един облак, който трябваше да стане социална ферма, а сега е хванат с едно въже - държи го като балон. Още си е облак в небето, но има връзка с този, който го държи, по-близо е.
Акселераторът на ПРОМЯНАТА е тримесечна интензивна обучителна програма, която се провежда за втора поредна година като част от ПРОМЯНАТА, най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се реализира съвместно с фондация "Промяната", част от Reach for Change.
Акселераторът е част от процеса на селекция и дава възможност на участниците да подобрят проектите си преди да продължат в конкурса. Той предлага специализирани обучения за социални предприемачи.
Кандидатите, преминали през Акселератора, продължават в следващият етап на конкурса през ноември, когато чрез онлайн гласуване публиката ще има възможност да избере трите проекта финалисти, които ще получат финансиране, медийно внимание, менторска подкрепа, обучения и достъп до международната мрежа на ПРОМЯНАТА през 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!