Българските кандидат-министри да бъдат изслушвани от парламентарна комисия, както еврокомисарите. Тази идея развива в коментар за БТА политологът Антоний Тодоров.
"Този тип изслушвания е много далеч от нашата национална политическа култура. Изведнъж си представих какво ще се случи, ако комисия в Народното събрание изслушва по този начин кандидатите за министри.
Какви ли промени ще настъпят и колко кандидати за министри щяха да са в състояние да преминат едно такова систематично изслушване", отбелязва Тодоров, който е и съветник на президента.
Според него това би било добра практика.
Политологът анализира ситуацията след изслушването на Румяна Желева в Европарламента и оттеглянето й, както и промените в правителството.
По думите му твърдението, че е имало кампания срещу Желева не звучи много убедително
"Самото изслушване на кандидатите винаги предизвиква реакции, включително и сред депутатите от собствената им страна, но от друга партия. Така че не може да се говори за ситуация "българи говорят срещу българи".
Кандидатурата на Румяна Желева беше уязвима.
Тя не беше достатъчно конкретна в собствения си ресор, а и не отговори убедително на въпросите за конфликт на интереси, смята Тодоров. Според него кандидатурата на Кристалина Георгиева е подходяща.
Георгиева има голям международен опит, макар и извън ЕС, лични и професионални възможности да се справи с такова предизвикателство, казва политологът.
Проблем с конфликт на интереси вече със сигурност няма да има, тъй като тя е била дълго време на високи позиции в Световната банка и, ако е имало такъв конфликт, той досега със сигурност е щял да бъде установен, смята той.
Така че това решение е доста удачно и
България ще има еврокомисар, който да е на равнище,
е неговото мнение. Тодоров определя решението на премиера да назначи Николай Младенов за външен министър като "логично и предпазващо го".
Колегата му Румяна Коларова също смята, че Румяна Желева не е имала друг полезен ход, освен да подаде оставката си като министър. Вероятно Желева до последния момент се e надявала, че ще стихне шумът около нея, но това не се случи, напротив, публикациите за участието й във фирми се увеличиха, отбелязва Коларова.
Тя допуска, че първоначалният план на премиера е бил да направи Кристалина Георгиева министър на външните работи на мястото на Румяна Желева, която да заеме поста еврокомисар.
Така, ако Кристалина Георгиева беше станала министър, със своята икономическа експертност тя щеше да засили и да гарантира икономическите ресори на правителството, коментира Коларова.
С номинирането на Кристалина Георгиева за еврокомисар обаче тази схема трябваше да бъде заменена и да бъде назначен Николай Младенов за министър на външните работи.
"Младенов очевидно е човек с широка експертиза - не само в сферата на отбраната и сигурността, а и на външната политика, но няма икономическата компетентност на Георгиева", отбелязва Коларова.
Затова се наложи поканата към новия член на кабинета, който е още един от високоерудираните експерти в кадровата банка на Борисов - проф. Илиян Михов, смята тя.
В тази извънредна ситуация
реакцията на премиера е прагматична, макар и прибързана,
отбелязва Румяна Коларова. Действията му са породени от факта, че Кристалина Георгиева е човек с изключително комплексна експертиза и тя е фактически незаменимата в цялата схема, е мнението на анализатора.
Коларова оценява кандидатурата на Кристалина Георгиева за еврокомисар като много подходяща и прогнозира, че тя ще покаже ново лице на България, ще промени представата за страната ни и дори ще убеди eвропейските ни партньори, че предразсъдъците, които имат по отношение на българите, не са съвсем оправдани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!