Ни ионалният инициативен комитет за честване на 100-годишнината от Балканските войни предлага командващите армии и дивизии през Балканската война да бъдат наградени посмъртно с орден "Стара планина" - първа степен, с мечове, съобщиха от правителствената информационна служба.
През Балканската война българската армия реши по блестящ начин главната историческа задача след възстановяването на българската държава през 1878 г. -
освобождаването и обединението в границите на Отечеството на всички земи на Балканския полуостров, населени преимуществено с българи.
В операциите мобилизираните войници и офицери проявяват изключителна храброст и себеотрицание. Успехите в голяма степен се дължат и на високо професионалното и компетентно ръководство на частите.
Командването на българските въоръжени сили през тази война се състои от изключителни военни специалисти, почти всички юнкери в първия, т. нар. генералски випуск на Военното училище в София. Те планират и осъществяват военните операции с новаторско майсторство, което се изучава във военните академии по цял свят десетилетия след края на войната.
"Смятаме, че по случай 100-годишнината от войната командващите армии, дивизии и отделни отряди трябва да получат, макар и посмъртно, признание от потомците, като бъдат удостоени с орден "Стара планина" с мечове", се казва в мотивите към предложението на историците акад. Георги Марков и проф. Божидар Димитров, изслушани на извънредното заседание на Националният инициативен комитет.
Цвета Караянчева, председател на Инициативния комитет за удостояване на ген. Васил Делов със званието "Почетен гражданин на Кърджали", внесе на заседанието над 15 хиляди подписа в подкрепа на предложението.
Председателят на Националния инициативен комитет за честване на годишнината вицепремиерът Цветан Цветанов благодари на всички, участвали в подготовката на графика на тържествата за юбилея от Балканските войни.
"След Балканската война се очерта европейската перспектива пред България. Важно е да сме единни в решението за награждаването на 19-те командващи генерали. С днешното решение за удостояване на доказани пълководци показваме национално отговорно отношение", заяви Цветанов.
Историкът академик Георги Марков каза по-рано днес, преди заседанието, пред БНР:
"Външното министерство трябва да реагира на турската политика на неоосманизъм,
под чието влияние общински съветници на ДПС в Кърджали отказаха почетно гражданство на освободителя на града ген. Васил Делов.
Не само делото на ген. Делов беше отречено от ДПС в Кърджали. Но се отрича и освободителният характер на Балканската война. Това е под външно влияние.
Лютви Местан дръзна да обяви Балканската война за спорна и поиска да се пренапише историята. Всяка година кърджалийци заедно са чествали и точно на годишнината се стигна до този скандал. Не съм допускал до преди месец, че някой ще отрече освободителната мисия на хасковския отряд, а изобщо освободителния характер на Балканската война".
Според акад. Георги Марков днес официалната турска политика реабилитира Османската империя, за разлика от Кемал Ататюрк, който заявява, че република Турция няма нищо общо с тази империя.
"Неоосманизмът не е школа в България, то е течение, което се ръководи от външния министър на Турция. Крайностите взаимно се обслужват, те всяват страх и недоверие.
Акад. Георги Марков: ДПС внедрява неоосманизъм
Командващите армии, дивизии и отделни отряди през Балканската война трябва да получат, макар и посмъртно, признание от потомците като бъдат удостоени с орден "Стара планина" с мечове, декларираха историци и политици
30 октомври 2012, 15:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!