Ие естни днес професори - математикът акад. Петър Кендеров, изкуствоведката Аксиния Джурова, художникът Греди Асса, режисьорът Здравко
Митков, литераторите Александър Шурбанов, Валери Стефанов и Симеон Хаджикосев, философите Васил Проданов и Витан Стефанов, оперният певец и педагог Павел Герджиков, сеизмолога акад.
Людмил Христосков са били
агенти и сътрудници на Държавна сигурност.
За специалните и репресивните служби на комунистическия режим като "информатори", "агенти", а понякога - "съдържатели
на явочна квартира" - са работили историците Васил Гюзелев и Казимир Попконстантинов, лекарят Николай Цанков, химиците Венко Бешков и Иван Пожарлиев, композиторът Александър Йосифов, езиковедите Венче Попова и Тодор Бояджиев, художникът - ректор на Великотърновския университет Пламен Легкоступ, политологът Георги Карасимеонов, доскорошният ректор на
Пловдивския университет проф. Иван
Куцаров и др.
Някои от тях са продължили да работят за службите и след края на 1989 г.
Комисията по досиета (comdos.bg) в решение № 230 оповести
имената на 183-ма сътрудници на бившата Държавна сигурност, които са били членове на Висшата атестационна комисия (ВАК).
Комисията излезе с Решение № 230, с което установява и обявява принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА в закритата неотдавна Висша атестационна комисия (ВАК).
Висшата атестационна комисия беше държавна институция, подчинена на Министерския съвет. Нейната основна функция беше да присъжда научните степени и звания, използвани от преподавателите в университетите, научния персонал на Българска академия на науките и др.
Създадена е била на 14 март 1949 г. по съветски
модел с цел да бъде засилен партийния държавен контрол в образователната и
научната сфера. Подобни органи съществуваха и в някои държави от
разпадналия се Съветски съюз.
Комисията бе закрита със Закона за развитие
на академичния състав, приет през май 2010 г., който след това мина през президентско вето и орязване от Конституционния съд.
Реално закриването на ВАК започна от 31 март 2011 г.
Проверката е обхванала 1242 лица, за 128
души от ВАК не са предоставени необходимите
данни и за тях проверката продължава.
Сред
"осветените" имена има на известни
на широката общественост, а не само в
научните и специализираните среди
представители на интелектуалния и
академичен елит в България. Сред тях
има академици и професори с авторитет
и тежест в обществото, които "в другата
си битност" волно или принудително
са сътрудничили на ДС.
Проверени са били 1242 лица. За 128 лица Министерски съвет и ВАК не са предоставили всички необходими данни и за тях проверката продължава. Комисията е установила принадлежност и на други 48 лица, данните за които не подлежат на публикуване.
Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български
граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската
народна армия
отбелязва, че проверката продължава.
Някои от оповестените сега лица са обявявани в предишни решения на комисията за проверки в други области.
Броят
на сътрудниците на ДС във ВАК е около
15% от проверените а беше средно около 10% в
досегашните проверки на Комисията по
досиетата в други органи и
институции.
На практика от тези хора е зависела съдбата в професията им на хиляди граждани. Защото агенти на специалните служби на комунистимеския режим е имало в ръководството (Президиума) и в абсолютно всички специализирани комисии:
по архитектура, строителство и минни науки, по машинни науки, по науки за Земята, по военни и военноинженерни науки, по агрономия и лесовъдство, по животновъдство и ветеринарна медицина, по исторически наукипо педагогика, по електротехнически науки, по медицински науки, по обществени науки, по правни науки, по филология, по електротехнически науки, електроника и автоматика, по математически науки, по икономически науки и пр.
Председателят на президиума на ВАК, назначен от Симеон Сакскобургготски през 2003 г. - акад. Петър Кендеров е носил агентурните имена "Симеон" и "Кадмий". Комисията разполага със собственоръчни написани от него агентурни сведения, разходни документи, дневници, картони и дори предложение за унищожаване на делото от 1990 г.
Стефан Робев, който е бил "информатор" на ДС през 50-те години, е бил назначен за шеф на ВАК през 1990 г. от министър председателя Луканов.
Професорът от Софийския университет Валери Стефанов, който е бил член на научна комисия по филология от 2000 г. до 2003 г. и от 2006 г. до 2009 г, е сътрудничил като агент "Николов". Личното му работно дело е унищожено през 1990 г.
Друг професор - Витан Стефанов Митев, член на научната комисия по обществени науки от 2003 до 2006 г и от 2010 г, е донасял като агент "Руси". И материалите от неговото дело са били унищожени през 1990 г.
Академик д-р Богдан Петрунов,
дългогодишен ръководител на Националния
център по заразни и паразитни болести, е започнал да работи като осведомител и секретен сътрудник през 1971 г. с псевдонимите "Николов"
и "Диагностика". Той е от тези, за които комисията разполага с
данни, удостоверяващи принадлежността му към органите след 10.11.1989 г.
Греди Асса е бил агент "Спасов" - секретен сътрудник на ОУ на МВР - Плевен от 1979 г. За него са налични един дневник, няколко картона и предложение за заличаване на делото му през 1990 г.
За различните лица са запазени различни документи, но най-често те са: собственоръчно
написани агентурни сведения; разписки за получени възнаграждения, документи от ръководили агента щатни служители; регистрационна
бланка; регистрационен дневник; картони - обр. 1, 2, 3, 4; лично дело; работно дело...
Друг път - като за работилия от 1964 г. като агент, осведомител и съдържател на явочна квартира поет, преводач и университетски преподавател Александър Шурбанов - с псевдоними "Тодор" и "Шипка", документите са: Рег.
бланка; рег. дневник - 2 бр.; картони - обр. 4 -- 4 бр. и обр. 6; лично дело; протокол от 03.05.1990 г. с предложение за унищожаване на лично дело; писмо вх. № 2532/ 03.06.1990 г. с искане "да бъдат заличени от
всички картотеки данните" за аг. "Тодор".
За този, както и за редица други агенти, има документи, че са продължили да работят за службите и след ноември 2989 г.
Агентите на ДС във Висшата атестационна комисия (ВАК)
Комисията по досиета оповести имената на 183-ма души от Висшата атестационна комисия (ВАК), работили за бившата Държавна сигурност
16 юни 2011, 15:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!