З а един месец при проверки на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) в София са открити близо 100 тона негодни за консумация храни.
Това съобщи на пресконференция днес изпълнителният директор на БАБХ Пламен Моллов, който обаче не се ангажира с хипотеза "колко от тях сме изяли".
Моллов обясни, че складовете с констатирани нарушения са били основно за храни от животински произход. Основната причина опасните храни да не бъдат заловени в обектите за търговия на дребно е, че продуктите са малотрайни.
Опасността, която поражда липсата на етикетиране и произход, е храните да бъдат препакетирани и пуснати в обектите за търговия на дребно. Въпреки установените нарушения, проф. Моллов увери, че на българския пазар все пак няма заловени храни, които съдържат ГМО.
Директорът на БАБХ увери, че няма сериозно основание за притеснение при храните по празниците. Той подчерта, че багрилата за боядисване на яйца се следят под изключително строг режим и при тях няма фрапантни нарушения.
Седем служители на БАБХ на ръководни позиции са отстранени заради констатирани неефективен контрол и нарушения в работата им,
съобщи още Моллов. Те ще бъдат предадени на Дисциплинарна комисия, която ще ги разследва и ще се произнесе за вината им.
Впечатлението на проф. Моллов е, че контролът залита в неправилна посока и вместо системите са самоконтрол, се контролират наскоро утвърдените стандарти. "Нашата цел не е да притискаме за извършването на определена дейност, а бизнесът да се дисциплинира и да спазва утвърдените правила", подчерта проф. Моллов
150 пъти е повишила БАБХ ефективността си
вследствие на въведените преди около месец нови мерки за контрол на храните и дейността на скритите инспектори, в складове и търговски обекти, каза проф. Моллов. С новите практики са извършени 354 проверки със 176 акта само за месец.
Нарушенията са съществени - като липса на проследимост, неясен произход, изтекъл срок на годност, отсъстващи записи в системата за контрол, лоши температурни условия за съхранение и др. Всички те носят голям риск за потребителите, посочи Моллов.
Той уточни, че резултатите са постигнати с 24 ключови инспектори. Моллов потвърди тезата си, че досегашните "много и безмислени проверки, правени досега" са доказали неефективността си. Моллов заяви, че агенцията ще работи по този нов модел и за в бъдеще. За целта
са създадени чек-листи, за стриктно спазване на контрол без импровизации.
Друга идея на новия контрол е да се дисциплинира бизнесът. Моллов каза, че в голямата си част нарушенията са свързани с неработещи системи за самоконтрол и те трябва да се направят ефективни. Имало е дори случай на нерегистрирани търговци, което е абсолютно недопустимо, коментира Моллов. Ако не привлечем гражданското общество и активните потребители, няма да има ефект от мерките. За целта
организираме на 10 април Ден на отворените врати на БАБХ,
каза Моллов. Целта е да популяризираме това, което вършим, приоритетите, а гражданите да ни насочват към уязвими места за тематични проверки. Няма основание за притеснение относно ГМО в храните, каза още Моллов.
В Световния ден на храни без ГМО днес той успокои, че акредитираните ни лаборатории не са показали до момента наличие на ГМО.
За Великден се следят боите за яйца и досега няма неразрешени оцветители.
Козунаците не са с яйца, а с яйчна смес и от гледна точка на безопасността това е по-добре, коментира Моллов. Той информира още че агнетата, внесени от Нова Зеландия също се следят много внимателно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!