98% от ромите в пловдивския квартал "Столипиново" си плащат тока.
Това съобщи Калина Трифонова, член на управителния съвет на EVN, цитирана от вестник "Марица" (Marica.bg).
Това станало възможно след реализацията на проект от 2007 г. за цялостно обновяване на мрежата в квартала - сваляне на таблата, за да се виждат и монтиране на съвременни електромери с дистанционен отчет.
Данните бяха предоставени в Пловдив по време на кръгла маса "Факти срещу митове - социални дистанции в българското общество".
80% от живеещите в "Столипиново" плащат, преди да се пристъпи към изключване,
твърди Трифонова. "Основна роля има комуникацията с хората, непрекъснатото разясняване какво се очаква от тях. Те знаят, че ще има ток, но трябва да плащат", допълни Трифонова.
Помагат и консултанти от квартала, които са връзката между живеещите и дружеството. Въпреки твърденията, в много от останалите квартали не вярват, че е постигната такава събираемост.
Най-малкото защото голяма част от ромите нямат достатъчно средства. Има хора, които са изключени примерно за един месец, но след това намират пари и си плащат задълженията.
Много малко са онези, които стоят без ток три месеца, обясни Калина Трифонова.
"Ромите работят и в полицията, и в държавната администрация, има роми учители, фитнес инструктори, шивачи. Масовите твърдения, че това са изключения, не са съвсем истински", убеден е директорът на програма "Рома" в Институт Отворено общество Димитър Димитров.
Ние приемаме ромите като чистачи и общи работници, но трудно ги приемаме като началници или колеги, добави той.
45,6% от българите са склонни да живеят в един квартал с хора от ромски произход, а 27% - съгласни да работят на място, в което шефът е от ромски произход, показват още данните на Отворено общество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!