В края на месец май т.г. агенция "Витоша - рисърч" по поръчка на Националния център за безопасен интернет прави представително проучване на общо 350 ученика от пет столични училища.
Данните показват, че около 38% от децата на възраст между 10 и 18 години признават, че са участвали в проява на насилие в училище.
Като инициатори на насилието се самоопределят около 18% от учениците, а 80,4% са свидетели на прояви на насилие в последните четири месеца в училище.
На прояви на насилие в интернет са свидетели около 63% от анкетираните, а 11% смятат, че мобилните комуникации не позволяват заплаха за тяхната сигурност.
Проучването е направено в рамките на проекта "Реално и виртуално насилие: превенция чрез интерактивно обучение", който Центърът за безопасен интернет стартира в края на 2007 г.
Целта на проекта е да се оползотворят ефективно свободните часове в училищата като се поемат от специално подготвени обучители, които да запознаят непълнолетните с различни видове насилие и с опасностите на интернет пространството.
В рамките на иницативата от ноември 2008 г. до юни 2009 г. 49 обучители са взели над 600 часа в 10 училища, включили се доброволно в инициативата.
Чрез специална интернет-платформа координаторите на училищата по проекта изпращат заявка до всички обучители, с която искат свободния час да бъде поет от някой от тях.
Преподавателите, работещи по проекта, разполагат със серия от 25 последователни лекции посветени на различни теми, свързани със справянето със стреса и напрежението при подрастващите и разпознаването на различните форми на насилие.
Данните показват, че много малка част от учениците могат да разграничат насилието във всичките му проявления, не умеят да се изслушват и нямат достатъчно време да разговарят помежду си за заобикалящата ги среда и опасностите в нея.
Проектът се финансира от програма "Безопасен интернет плюс" и от швейцарската фондация "Оук" и ще продължи до 2012 г.
Очаква се в началто на есента в него да се включат още поне 10 училища от цялата страна, тъй като проучването на "Витоша рисърч" е показало, че след преминаване голяма част от обучителния курс осъзнаването на опасностите в интернет при учениците се е повишило 40 пъти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!