Три четвърти от хората в България (74%) подкрепят операцията “Наглите“ на МВР, сочат данните от проучване на „Алфа рисърч“.
Залавянето на част от групата за отвличания е сред трите топ събития с положителен ефект върху имиджа на кабинета Борисов.
Силна е изобщо подкрепата за операциите на МВР по разкриване на мрежите на организираната престъпност.
Високи са очакванията за разплитане на обвързаността между мафия и държава.Хората проявяват умерен оптимизъм за усвояване на средствата по еврофондовете, но той е съпроводен от неудовлетвореност от капацитета, прозрачността и правилата на държавните и общински институции, определящи условията за достъп до тези фондове.
За средния, малкия бизнес и гражданите един от най-силните индикатори за това доколко радикални и безкомпромисни са действията на управляващите е именно промяната в бизнес средата, в начина на усвояването на еврофондовете, в законовите гаранции и съдебния контрол, предотвратяващи използването на стари и нови политически чадъри.
Проучването ясно показва, че нараства общественото напрежение заради
обявените първи стъпки на здравната и пенсионната реформа, във връзка с промените в закона за
ГМО и с влошаването на икономическата среда.
Данните на "Алфа рисърч" сочат, че продължава обезценяването на парламента и партиите за сметка на личния кредит на доверие към премиера Борисов.
Въпреки одобрението за строгия контрол над гласуването на депутатите, настоящият парламент продължава да се възприема като по-скоро фасадна институция, която приема взети другаде решения. Губещи от намаляващата роля на парламента са всички партии, освен управляващата.
Като
твърде положителни събития
са оценени номинирането на Кристалина Георгиева за еврокомисар (71%), както и оставката на Румяна Желева от поста външен министър (63%).
Отрицателен ефект върху правителството има затварянето на болници - 68%.
Обществото обаче отчита необходимостта от реформа в
здравеопазването и това се отразява в мнението на 90 на сто от
анкетираните, които подкрепят по-радикални или частични промени
в системата.
По отношение на пенсионната реформа 27%
смятат, че е необходима радикална реформа, а 38% са на
мнение, че е необходима частична реформа.
Отрицателно върху изпълнителната власт се отразява неизплащането на част от задълженията на държавата към фирмите, за да се намали дефицитът в бюджета - 42% от анкетираните.
Средната оценка за дейността на правителството към февруари 2010 г. е 3.79.На 100-ия ден от началото на управлението, тази оценка е била 4.13.
Най-добре с работата си според анкетираните се справя вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов - с 34% одобрение.
След него е бившият военен и сега вече външен министър Николай Младенов - 11.9%, а с най-нисък резултат е министърът на здравеопазването Божидар Нанев - с минус 24.3.
Има министри, към които са силни обществените очаквания, но и също така сериозни са съмненията за ефективен резултат до този момент. Общественият израз на тази тенденция е поляризирането на мненията между поддръжници и критици.
Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков е посочен на трето място сред успешните министри, но и на първо сред неуспешните.
Противоречиви са оценките и за правосъдния министър Маргарита Попова, министъра на околната среда и водите Нона Караджова, земеделския Мирослав Найденов.
Сред лидерите на партии на първо място естествено е Бойко Борисов – 50.5%, но доверието към него е намаляло с 9.5% спрямо август 2009 г.
Доверието към Сергей Станишев е 14.2%, а към Яне Янев – 9%. Единственият лидер на партия, в когото доверието спрямо миналата година е нараснало с 1.1% е Ахмед Доган.
Политическите партии постепенно губят идентичност,коментират анализаторите от "Алфа рисърч".
Опозиционните БСП и ДПС остават на електоралните нива, близки и дори малко по-ниски от парламентарния вот. Одобрението за РЗС и лидера му Яне Янев спада главоломно от 22% до 9%.
Парламентарното взаимодействие между ГЕРБ и подкрепящите го партии - "Атака" и Синята коалиция им носи по-скоро негативи, отколкото позитиви. От изборите досега доверието в "Атака" и лидера й Волен Сидеров се свива почти три пъти (от 18 до 7 на сто).
Близко е одобрението (около 7% ) към Синята коалиция и съпредседателите й Иван Костов и Мартин Димитров.
А привържениците на Синята коалиция и "Атака" са едни от най-критично настроените към управлението.
В резултат, единствената печеливша и на практика без конкуренция партия, остава ГЕРБ.
ГЕРБ има 38-40% електорална подкрепа в неизборна обстановка. БСП получава 13% одобрение, ДПС - 6%, Синята коалиция и "Атака" са с по около 3% и РЗС - под един процент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!